گردش بی نظیر در سیمینه رود بوکان

گردش بی نظیر در سیمینه رود بوکان

سیمینه رود یکی از رودهای خروشان آذربایجان غربی به شمار می رود و از اهمیت زیادی برخوردار است، اهالی بوکان این رود را با نام تاتائو می شناسند. این رود از رو، بانه، سقز، و کردستان عراق سرچشمه می گیرد و از شهر های بوکان و میاندوآب عبور می کند.

شهرستان بوکان یکی از زیباترین و سرسبز ترین مناطق آذربایجان غربی به شمار می رود و طبیعت بکر و بی نظیری دارد. همواره افراد زیادی برای تفریح و بازدید از جاذبه های بی شمار این شهر عازم سفر به آن می شوند. یکی از مهم ترین و زیباترین جاذبه های طبیعی این شهر، سیمینه رود می باشد که از رودهای مهم کشور به شمار می رود. برای آشنایی بیشتر با این جاذبه ما را همراهی کنید

 
 

معرفی سیمینه رود بوکان 
سیمینه رود یکی از رودهای خروشان آذربایجان غربی به شمار می رود و از اهمیت زیادی برخوردار است، اهالی بوکان این رود را با نام تاتائو می شناسند. این رود از رو، بانه، سقز، و کردستان عراق سرچشمه می گیرد و از شهر های بوکان و میاندوآب عبور می کند. نهایتا این رودخانه ی پر جوش و خروش به دریاچه ارومیه می پیوندد. 
شهر زیبای بوکان بین دو رود پر آب زرینه رود و  سیمینه رود قرار گرفته و به همین دلیل بسیار زیبا و سرسبز است. سیمینه رود نقش مهمی در آبیاری زمین های زراعی و باغات بوکان و حتی میاندوآب دارد. این رود حدود 200 کیلومتر طول داشته و مساحت حوضه آبگیر آن به 2 هزار و 90 کیلومتر می رسد. همچنین متوسط آب سالانه سیمینه رود حدود 640 متر مکعب می باشد.


 

از شهر بوکان بیشتر بدانید:
بوکان یکی از شهرهای کرد نشین آذربایجان غربی می باشد و در ارتفاع 1370 متری از سطح آب های آزاد قرار گرفته است. در مورد علت نامگذاری این شهر نظرات زیادی وجود دارد. بعضی از افراد معتقدند که این نام از دو کلمه ی کردی بو به معنای سرزمین، و کان به معنای معدن گرفته شده است. اما بیشتر افراد بر این باورند که این نام از کلمه بوک به معنی عروس و آن که علامت جمع می باشد گرفته شده و به معنای عروس ها می باشد. چرا که این شهر به دلیل طبیعت سرسبز و آب و هوای مطبوع مانند عروسی در دل آذربایجان بوده است.


 
با سایر جاذبه های بوکان آشنا شوید:
همانطور که گفتیم، این شهر طبیعت زیبایی دارد و جاذبه های فراوانی را در خود جای داده است. اما با این وجود شاید بتوان مشهور ترین جاذبه این شهر را پارکچه زیرک (مقبره استاد حسن زیرک) دانست. این استاد بزرگوار، شاعر، اهنگساز و خواننده کرد زبان بود که موسیقی های اصیل کردی را دوباره زنده کرد. به همین دلیل نزد قوم کرد و تمامی اهل هنر جایگاهی ویژه دارد. 
علاوه بر این می توان در سفر به این شهر از زیبایی های طلوع و غروب سد بوکان نیز لذت برد.

مطالب مشابه