سفر به غار یخی چما کوهرنگ، یک تجربه فراموش نشدنی

سفر به غار یخی چما کوهرنگ، یک تجربه فراموش نشدنی

غار یخی چما به عنوان بزرگترین منبع طبیعی آب شیرین در ایران شناخته شده می باشد، و دلیل آن نیز چشمه آب سردی است که در زیر یخ های این غار جریان پیدا کرده و مسیر آن به سمت سد کوهرنگ می باشد.

یکی از عجیب ترین و معروف ترین غارهای کشورمان ایران، در استان چهار مهال بختیاری در شهر کوهرنگ واقع شده است. این غار عجیب که با نام غار یخی چما معروف است از قندیل های یخ و توده های بسیار بزرگ برف تشکیل شده است که در تمام فصل های سال به همین شکل باقی می ماند. این امر موجب شده تا توجه گردشگران و توریست های زیادی را به سمت خود جلب کرده و هرساله تعداد زیادی از آنان را در فصل های مختلف به سمت خود بکشاند.


 

معرفی غار یخی چما و ویژگی های آن
این غار در بخش مرکزی شهرستان کوهرنگ در مجاورت روستای شیخ علیخان واقع شده است، که در نگاه اول به انبار بزرگی که از برف پر شده باشد شباهت دارد، لایه های یخی شکل گرفته در این غار در فصل تابستان ضخامت کمی دارند. از این رو توصیه می شود اگر در فصل تابستان به این منطقه سفر کرده و از این جاذبه طبیعی دیدن می کنید از رفتن بر روی لایه های یخی اجتناب کنید.

 

اهمیت غار یخی چما کوهرنگ

آنچه که موجب شده تا قندیل های یخ و توده های بسیار بزرگ برف در تمام فصل های سال در این غار باقی بماند، قرار گرفتن آن در میان دره های با عمق زیاد برف است. همچنین جالب است بدانید که غار یخی چما به عنوان بزرگترین منبع طبیعی آب شیرین در ایران شناخته شده می باشد و دلیل آن نیز چشمه آب سردی است که در زیر یخ های این غار جریان پیدا کرده و مسیر آن به سمت سد کوهرنگ می باشد. غار یخی چما با توجه به برخورداری از ویژگی های منحصر به فردی که از آن برخوردار است در زمره بی نظیرترین مناطق گردشگری در کل کشور قرار دارد.

 
چگونگی شکل گیری غار یخی چما
این گونه به نظر می رسد که این غار یخی در طی سالیان بسیار طولانی به علت برودت شدید هوا که در این تنگه حکمفرما بوده و بارش برف های فروان، به مرور به یخ تبدیل شده و هر سال به میزان و حجم این یخ ها اضافه شده است، که موجب شده تا این پیکره بزرگ از یخ در این منطقه سردسیری تشکیل شود. تغییر شرایط آب و هوایی و گرم شدن رفته رفته زمین موجب آب شدن برف ها و ایجاد یک تونل در پیکره این توده بزرگ یخی شده است که در کف آن سردترین و شیرین ترین آب ایران جریان دارد و در سقف آن نیز اشکال زیبای هندسی از برف تشکیل شده است.مطالب مشابه


اقامتگاه های قابل اجاره در این منطقه

نمایش بیشتر
خانه ویلای شیک نشینان (چلگرد)
خانه ویلای شیک نشینان (چلگرد)

چهارمحال بختیاری , چلگرد ,...

خانه، روستایی، ارزان

120 متر، 1 خواب، تا 9 مهمان

امتیاز (1 نظر)


وسط هفته: 500,000
آخر هفته: 525,000
تعطیلات: 550,000
نوروز: 550,000
تومان
جزئیات
منزل دوخوابه دلنشین (چلگرد)
منزل دوخوابه دلنشین (چلگرد)

چهارمحال بختیاری , چلگرد ,...

خانه، روستایی، ارزان

160 متر، 2 خواب، تا 10 مهمان

امتیاز (1 نظر)


وسط هفته: 660,000
آخر هفته: 720,000
تعطیلات: 770,000
نوروز: 770,000
تومان
جزئیات