معرفی رستمکلای مازندران و دیدنی هایش

معرفی رستمکلای مازندران و دیدنی هایش

آب و هوای این شهر معتدل و مطبوع است و این ویژگی اقلیمی، گردشگران زیادی را به این منطقه جذب کرده است. رستمکلا که در پانزده کیلومتری جاده نکا به بهشهر قرار دارد و شهری در حال توسعه به شمار می رود.

رستمکلا یکی از شهرهای توریستی محبوب شمال ایران است که در همسایگی بهشهر واقع شده است. سالانه توریست های بسیار زیادی به این شهر زیبا و تاریخی سفر می‌کنند. آب و هوای این شهر معتدل و مطبوع است و این ویژگی اقلیمی، گردشگران زیادی را به این منطقه جذب کرده است. رستمکلا که در پانزده کیلومتری جاده نکا به بهشهر قرار دارد و شهری در حال توسعه به شمار می رود. دو روایت درباره‌ی انتخاب نام این شهر وجود دارد؛ روایت اول این است که این مکان محل نبرد رستم با دیو سپید بوده ‌است و در روایت دوم گفته می‌شود که فردی با نام رستم درگذشته در اتحاد طوایف منطقه همت کرده که به یاد و نام وی نام این منطقه را رستمکلا انتخاب کرده‌اند. از نظر تاریخی، بناهای موجود در این شهر متعلق به حدود دویست سال قبل است. این آثار نشان می‌دهند که این شهر در آن دوران رشد قابل ملاحظه ای داشته است.

 

آثار یافت شده در این منطقه از جمله غار تاریخی و آثار قلعه‌های پیش از اسلام، قبرستان و آتشکده قبل از اسلام و همچنین گوهر تپه، همه مهر تاییدی بر تمدن و سکونت در قبل از اسلام و طی ادوار متفاوت در این منطقه است. تپه باستانی گوهرتپه از جمله مکان‌های دیدنی در این شهر می‌باشد آثار یافت شده در این تپه به چهار هزار تا هفت هزار سال قبل نسبت داده می‌شود و آثار و تمدن سکونت به صورت متراکم در آن مشاهده می‌شود که در حدود پنجاه هکتار وسعت دارد بخش‌های کاوش شده این تپه برای بازدید عموم قرار داده شده است.

 

شهر رستمکلا در منطقه‌ی قدیمی واقع شده است که شامل روستاهای کلت، گرجی‌محله، آسیاب‌سر، کوهستان، و تروجن می‌باشد. از دیدنی هایی که در این شهر شمالی انتظار شما را می کشند، می توان به خانه تاریخی رستمکلایی و پارک جنگلی مهربان رود اشاره نمود.

 

مطالب مشابه