سیری در روستای دویل اردبیل

سیری در روستای دویل اردبیل

این روستا در دامنه رشته کوه‌های باغرو (تالش) قرار دارد. در این روستا درختان میوه زیادی وجود دارد علاوه بر ان مردم بیشتر به کار کشاورزی مشغول هستند. بازدید از این روستا به صورت رایگان برای عموم آزاد است. در منطقه هیر اماکن تاریخی متعددی بوده که به مرور زمان از بین رفته ولی بعضی از آثار آنها هنوز باقیست از جمله آنان قلعه تاریخی هیر، بقعه متبرکه، وجود قبرستان گبر در قسمت جنوبی، برج قراول خانه، معبد زیرزمینی تازه کشف شده در حریم قبرستان هیر.

دویل نام روستایی بسیار آرام و توریستی در اردبیل است که از آن با نام های دو یَل یا دوئل هم یاد می شود و روستایی در دهستان هیر، بخش هیر، شهرستان اردبیل، استان اردبیل است. جمعیت این روستا در سال 2017 میلادی، برابر با 123 نفر بوده است. روستای دویل دارای طبیعت زیبا و بکر می‌باشد؛ که چشم هر گردشگری را نوازش می‌کند. این روستای در دامنه رشته کوه‌های باغرو (تالش) قرار دارد. در این روستا درختان میوه زیادی وجود دارد علاوه بر ان مردم بیشتر به کار کشاورزی مشغول هستند. بازدید از این روستا به صورت رایگان برای عموم آزاد است. در منطقه هیر اماکن تاریخی متعددی بوده که به مرور زمان از بین رفته ولی بعضی از آثار آنها هنوز باقیست از جمله آنان قلعه تاریخی هیر، بقعه متبرکه، وجود قبرستان گبر در قسمت جنوبی، برج قراول خانه، معبد زیرزمینی تازه کشف شده در حریم قبرستان هیر.

 

هیر از چهارصد سال پیش جزو والی متعلق به شیخ صفی الدین اردبیلی عارف وجد بزرگ شاهان صفوی بوده است که هنوز هم برخی از نوادگان شیخ صفی به نام فامیل صفوی در مرکز شهر ساکن و در ملک موروثی مشغول زراعت میباشند که طبق اسناد و مدارک چند نفر از اجداد انان به مقام متولی گری موقوفات شیخ مفتخر شده اند در این ادوار خانقاه فولادلو فعلی مرکز عبادت دراویش و اهل تصوف بوده که در حال حاضر در چهار کیلومتری شهر هیر قرار داشته و بقعه متبرکه آن هنوز باقی است.

 

در سفر به اردبیل از بازدید سایر روستاهای سرسبز و تاریخی این شهر دیدنی نظیر روستای بقرآباد و روستای اردی و تپه تاریخی آن هم غافل نشوید تا سفری جذاب تر را برای خود و اطرافیانتان رقم بزنید.

هنوز دیدگاهی درباره این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید!

نکته خاصی هست که این مقاله رو تکمیل‌تر کنه؟

مطالب مشابه