آشنایی با آبشار او اسپید و دیدنی های اطراف آن

آشنایی با آبشار او اسپید و دیدنی های اطراف آن

آبشار او اسپید جاذبه ای طبیعی در استان چهار محال و بختیاری است. این آبشار که از آن با آب سفید هم یاد می شود، در نوشته ها به اشکال مختلف ذکر شده است. آب سفید، آب اسپید، آب سپید، توف سفید و اسپید. در این میان رایج ترین آن «آب اسپید» است که در زبان محلی این اصطلاح با گویش بختیاری «اسپید» شناخته می‌شود. شرایط خاص، حجم زیاد آب و ارتفاع یکنواخت ریزش آبشار و صخره های این آبشار، ویژگی منحصر به فردی از سفیدی خاکستری ایجاد کرده و بدین ترتیب آبشار او اسپید را تعریف می کند.

آبشار او اسپید جاذبه ای طبیعی در استان چهار محال و بختیاری است. این آبشار که از آن با آب سفید هم یاد می شود، در نوشته ها به اشکال مختلف ذکر شده است. آب سفید، آب اسپید، آب سپید، توف سفید و اسپید. در این میان رایج ترین آن «آب اسپید» است که در زبان محلی این اصطلاح با گویش بختیاری «اسپید» شناخته می‌شود. شرایط خاص، حجم زیاد آب و ارتفاع یکنواخت ریزش آبشار و صخره های این آبشار، ویژگی منحصر به فردی از سفیدی خاکستری ایجاد کرده و بدین ترتیب آبشار او اسپید را تعریف می کند. آبشار سفیدآب سبزکوه یکی از پرخطرترین و کم‌آب‌ترین تالاب‌های استان است که در بخش گندمان در استان چهار محال بختیاری قرار دارد. او اسپید در حدود 75 کیلومتری جنوب غربی بروجن (به لردگان) است که حدود 50 کیلومتر آن جاده آسفالته، 13 کیلومتر خاکی (دوراهان تا سلطان ابراهیم) و بقیه جاده 12 کیلومتری مالرو و جاده با عبور دشوار است.

 

او اسپید بسیار خنک با دبی متوسط حدود 3 مترمکعب بر ثانیه از کوههای برفی استان زیبای بختیاری می آید و پس از ایجاد نوازها و تفرجگاههای اسرارآمیز در آغوش رودخانه ونک به شاخه های مرتفع متصل می‌شوند. آبشار او اسپید یکی از سالم ترین آب ها را نه تنها در سطح ایرانف بلکه در سطح جهان دارد زیرا سختی املاح معدنی آن در حد سبکی 140 است و همین باعث شده که آب این آبشار از مناسب ترین آب ها برای نوشیدن به شمار برود و برای درمان کلیه و بیماری های کلیوی و گوارشی بسیار مفید باشد. 

 

اگر علاقه مند به بازدید از آبشارها هستید، پیشنهاد می دهیم سری هم به دیگر آبشارهای استان چهارمحال و بختیاری بزنید که در وبسایت آنی‌جا آن ها را معرفی کرده ایم، برای مثال، آشنایی با آبشار نیم‌ساعته بازفت کوهرنگ و دیدنی های اطرافش و آشنایی با آبشار شیخ علیخان کوهرنگ و جاذبه های اطراف آن.

 

مطالب مشابه