سیری در روستای راستاب فارسان

سیری در روستای راستاب فارسان

رستاب با مساحت سه کیلومترمربع زمین زراعی از شرق با جونقان، از جنوب با گوژه و چگاه و از شمال با چلیچه همسایه است. درختان بید، کوه ها و مناطق کشاورزی همگی این سکونتگاه را احاطه کرده اند. دو منبع آب در مجاورت دره پنهان رستاب، آب آشامیدنی شهر را تامین می کند.

روستای دوست داشتنی و قدیمی بختیاری رستاب یکی از روستاهای استان چهار محال بختیاری از توابع شهرستان فارسان است و در دوازده کیلومتری مرکز شهرستان قرار دارد. این روستا در جنوب غربی کشور و در 32 دقیقه عرض شمالی و 50 درجه و 36 دقیقه طول شرقی در دشتی بین کوه های جهانبین و سالدارون به وسعت 5/5 کیلومتر مربع واقع شده است. رستاب با مساحت سه کیلومترمربع زمین زراعی از شرق با جونقان، از جنوب با گوژه و چگاه و از شمال با چلیچه همسایه است. درختان بید، کوه ها و مناطق کشاورزی همگی این سکونتگاه را احاطه کرده اند. دو منبع آب در مجاورت دره پنهان رستاب، آب آشامیدنی شهر را تامین می کند. باقیمانده زمین که بیشتر در قسمت بالایی است، بیشتر توسط جنگل های بارانی پوشیده شده است. اراضی کشاورزی پایین رستاب (جایونجه، زیر سامان بالا سامان، چغا، چهار دنگی، جا بازارک، زیر مزاری) از چشمه از طریق نهر سیمانی و آب غرقاب تامین می شود. بسیاری از اراضی راستب به صورت فصلی داده می شود. این روستا در دهستان میزدج سفالی قرار دارد و بر اساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۴ دارای یک هزار و ۶۷۶ نفر جمعیت می باشد. مردم رستاب از قدیم الایام در جبهه آفتابی کوه جهانبین بر اساس منابع تاریخی زندگی می کردند.

 

همچنین محوطه های تاریخی این روستا شامل گنجگاه 1 و 2 عهد ایلامی و هخامنشی، محوطه سیاه دان دوران اشکانیان، محوطه دره جنی متعلق به دوره ساسانی است. یکی از آخرین شواهد وجود خرابه های این روستا حمامی است که در سال های قبل از انقلاب توسط برادران اویس ساخته شده و هدف از استفاده از خشت های آن برای ساختن خانه در رستاب فعلی تخریب شده است. امروزه نیز که دشت های این منطقه شخم زده می شود، اهالی ابزار کار و کشاورزی تاریخی کشف می کنند. رستاب اولیه طرحی مشابه رودخانه ها داشت و بافتی غنی و ارگانیک به موازات مسیر نهرها داشت. قدیمی ترین بنای تاریخی دهکده خانه کدخدا در نزدیکی میدان حوض به سال ۱۱۳۱ قمری برمی گردد.

 

نزدیک مسجد روستا (مسجد قدیم تخریب شد و به جای آن مسجد جدیدی ساخته شد) و خانه کدخدا که محل تجمع مراسم و مراسم مذهبی بود. در کنار این میدان، کتیبه‌هایی از تاریخ رستاب، قدیمی‌ترین سکونتگاه میزدج سفلی وجود دارد که اکنون در سازمان میراث فرهنگی نگهداری می‌شود. همچنین یک آب انبار سنگی 500 ساله در میان برکه در آن وجود داشته است. اگر به گشت و گذار در روستاها علاقه مند هستید، بد نیست اطلاعاتی هم از دیگر روستاهای چهارمحال و بختیاری کسب کنید، مثلا، روستای تشنیز کیار و روستای دورک شاپوری کیار.

 

مطالب مشابه

اقامتگاه های قابل اجاره در این منطقه

نمایش بیشتر
اقامتگاه بوم گردی پیرغار (فارسان)
اقامتگاه بوم گردی پیرغار (فارسان)

چهارمحال بختیاری , فارسان ,...

اقامتگاه بوم گردی، روستایی، ارزان

750 متر، 8 خواب، تا 6 مهمان

(2 نظر)
میهمان نواز

وسط هفته: 550,000
آخر هفته: 660,000
تعطیلات: 660,000
تومان
ویلا دربستی شهامت (چهارمحال بختیاری، فارسان)
ویلا دربستی شهامت (چهارمحال بختیاری، فارسان)

چهارمحال بختیاری , فارسان ,...

ویلا، کوهستانی

100 متر، 1 خواب، تا 20 مهمان

(1 نظر)
میهمان دوست

وسط هفته: 1,660,000
آخر هفته: 2,200,000
تعطیلات: 3,250,000
تومان
آپارتمان مبله باقری (فارسان)
آپارتمان مبله باقری (فارسان)

چهارمحال بختیاری , فارسان ,...

آپارتمان مبله (روزانه و...، شهری

100 متر، 0 خواب، تا 6 مهمان

(1 نظر)

وسط هفته: 1,100,000
آخر هفته: 1,320,000
تعطیلات: 1,650,000
تومان