تجربه سفر به تنگ غرقاب در گلپایگان

تجربه سفر به تنگ غرقاب در گلپایگان

سنگ نوشته ها و نگاره های تنگ غرقاب مربوط به دوره های مختلف تاریخی هستند و به یک دوره خاص محدود نمی شوند. سنگ نوشته ها و نگاه ها از دوره هفت هزار سال پیش تا قرن هشت میلادی را در بر می گیرند.

گلپایگان از شهر های تاریخی استان اصفهان است که کتیبه ها و نقوش برجسته زیادی در دل خود جای داده است. این شهر در فاصله صد و شصت و پنج کیلومتری اصفهان واقع شده و دارای فرهنگ تاریخی و کهن می باشد. تنگ غرقاب از مناطق تاریخی و دیدنی روستای غرقاب گلپایگان است که سنگ نگاره ها و نقش های بی نظیری در آن به چشم میخورند. این سنگ نوشته ها و نگاره ها مربوط به دوره های مختلف تاریخی هستند و به یک دوره خاص محدود نمی شوند. سنگ نوشته ها و نگاه ها از دوره هفت هزار سال پیش تا قرن هشت میلادی را در بر می گیرند که در نوع خود بی نظیرند. در روستای غرقاب یک خانقاه بنا شده است که کتیبه ای از آن به جا مانده است. یک گورستان در این منطقه وجود دارد که کتیبه هایی در آن وجود دارند و نمایش دهنده تاریخ طولانی این منطقه هستند.

 

در بین نگاره های موجود در منطقه تنگ غرقاب گلپایگان، تصاویر حیوانات بیش از هر چیز دیگری به چشم می خورند. همچنین تصاویری از شکار کردن نیز دیده میشود که می تواند نشان دهنده این قضیه باشه که این منطقه در روزگاران قدیم شکارگاه بوده است. در بین سنگ نگاره های حیوانات، بخصوص بز کوهی در این منطقه، چند کتیبه خطی نیز به چشم می خورد که یکی از آن‌ها به پهلوی و بقیه به خط کوفی نوشته شده اند. بر اساس ترجمه ای که از این کتیبه ها صورت گرفته است، نوعی هماهنگی بین مفهوم آن ها دیده می شود.

 

آنچه از سنگ نگاره ها و سنگ نوشته ها در منطقه تنگ غرقاب و دیگر مناطق ایران و جهان به چشم می خورد، نمی‌تواند برگرفته از تخیلات حکاک های آنها باشد. به احتمال زیاد این نماد ها بازتابی از عقاید، فرهنگ و زندگی اجتماعی مردم این منطقه بوده است که رسوم خود را در این سنگ نگاره ها و سنگ نوشته ها حک کرده اند. از این طریق است که می توان به باورها و نحوه زندگی مردم در گذشته های دور در این مناطق پی برد. در صورتی که شما نیز قصد سفر به استان اصفهان و شهر گلپایگان را دارید، پیشنهاد میدهیم که به هیچ وجه بازدید از این منطقه بی نظیر را از دست ندهید.مطالب مشابه


اقامتگاه های قابل اجاره در این منطقه

نمایش بیشتر
باغ سنگی، سوییت کمپینگ صمد (گلپایگان)
باغ سنگی، سوییت کمپینگ صمد (گلپایگان)

اصفهان , گلپایگان , کوچری

ویلا، کوهستانی، ارزان

25 متر، 2 خواب، تا 8 مهمان

میهمان دوست

امتیاز (1 نظر)


وسط هفته: 330,000
آخر هفته: 390,000
تعطیلات: 390,000
نوروز: 390,000
تومان
جزئیات