معرفی حسینیه‌ های زواره

معرفی حسینیه‌ های زواره

این دو حسینیه به نام های حسینیه بزرگ و حسینیه کوچک شناخته می شوند. حسینیه بزرگ از حسینیه کوچک قدیمی تر است.

حسینیه های معروف زواره در بافت قدیمی این شهرستان واقع شده اند و هر دوی آنها از دوران صفویه تا قاجاریه بنا شده اند. از آنجایی که این دو حسینیه تاریخی دارای بخش های روباز و سرپوشیده هستند، در تمامی چهار فصل سال قابل استفاده بوده و در ماه محرم نیز بیشتری استفاده از آنها می شود. این دو حسینیه چیزی حدود چهارصد سال قدمت دارند و از همین رو دارای ارزش تاریخی بالایی می باشند.

 

این دو حسینیه به نام های حسینیه بزرگ و حسینیه کوچک شناخته می شوند که حسینیه بزرگ از حسینیه کوچک کهن تر است. حسینیه بزرگ در دوران صفویه بنا شده است و از همین رو از حسینیه کوچک کهن تر می باشد. بنای حسینیه بزرگ در ابتدا در یک طبقه و از خشت خام و گل ساخته شده بوده است که در دوران قاجار یک طبقه به آن اضافه شد و نمای آن را آجرکاری کردند، و در کل ظاهر حسینیه تغییر کرده است.

 

قرار گرفتن حسینیه های کوچک روباز در کنار حسینیه های سرپوشیده سبک جدیدی در معماری بناهای مذهبی و اسلامی به وجود آورده است و به نوعی یک تحول در این زمینه ایجاد کرده است. هر دوی این بنا ها به شکل یک مربع با یک تخت در وسط به منظور تعزیه خوانی بنا شده اند و در اطراف همه چهار بنا طاقچه های بزرگی به ارتفاع یک متر از سطح زمین به منظور نشستن مردم ساخته شده است. حسینیه کوچک زواره در محله میدان کوچک زواره واقع شده است. همچنین این اثر تاریخی در تاریخ دهم خرداد ماه سال 1382 به شماره 9054 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

مطالب مشابه