آشنایی با تل شیروان سیروان

آشنایی با تل شیروان سیروان

تل شیروان بنایی تاریخی در شهرستان سیروان استان ایلام و چهارمین اثر ثبت شده در آثار ملی ایران است و قدمت آن به دوره ی ساسانیان باز می گردد.

سیروان یکی از شهرستان های استان ایلام در غرب کشور است. مرکز این شهرستان، شهر لومار میباشد. این شهرستان از جمله شهرستان های بسیار زیبا و سرسبز استان ایلام بوده و منابع آبی بسیار زیادی در دل خود جای داده است. شهرستان سیروان با برخورداری از آثار و ابنیه های تاریخی، و جاذبه های طبیعی زیبا با تنوع اقلیمی متفاوت کوه و جنگل، یکی از قطب های مهم و نگین گردشگری استان ایلام و حتی غرب کشور است که درهمه ایام به ویژه تعطیلات نوروزی پذیرای هزاران مسافر و گردشگر داخلی و خارجی است.

 

تل شیروان بنایی تاریخی در شهرستان سیروان استان ایلام و چهارمین اثر ثبت شده در آثار ملی ایران است و قدمت آن به دوره ی ساسانیان باز می گردد. تل شیروان در کنار رودخانه ی سیروان و در نزدیکی شهر باستانی سیروان واقع شده است. از آنجایی که این مکان دارای آب و هوایی مطبوع و معتدل است، از آن به عنوان تفرجگاهی در شهر سیروان یاد می شود.

 

در لایه های بالایی این تپه آثاری به چشم می خورد که باستان شناسان قدمت این آثار را به دوره ی ساسانیان تخمین زده اند. این تل تاریخی و خوش آب و هوا در تاریخ 24 شهریور ماه سال 1310 و با شماره ی 4 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

 

پیشنهاد می دهیم بازدید از سایر تپه های ایلام نظیر تپه علی‌کش دهلران و تپه‌ ورکبود را نیز از دست ندهید.مطالب مشابه