تجربه یک سفر دل انگیز به روستای کندوان

تجربه یک سفر دل انگیز به روستای کندوان

یکی از عجیب ترین و جالب ترین نکاتی که در مورد روستای کندوان وجود دارد، این است که در فصل زمستان داخل خانه ها گرم، و در فصل تابستان داخل خانه ها خنک می شود! این خاصیت به دلیل معماری سنگی خانه ها می باشد.

یکی از مکان های دیدنی بسیار معروف استان آذربایجان شرقی، روستای کندوان است که به جرات می توان گفت شهرت جهانی دارد. کندوان تنها روستای صخره ای در جهان است که هنوز هم افرادی در آن زندگی می کنند. به جز کندوان، دو روستای صخره ای دیگر در جهان وجود دارند که یکی از آن ها در کشور ترکیه و یکی در آمریکا قرار دارد، اما در هیچ کدام از آن ها کسی زندگی نمی کند. برای آشنایی بیشتر با این روستای اعجاب انگیز همراه ما باشید.

 

معرفی روستای کندوان
کندوان یکی از روستاهای شگفت انگیز جهان است که در شهرستان اسکو آذربایجان شرقی قرار دارد، این روستا به دلیل شکل جالب خانه هایش به روستای کله قندی نیز معروف است. نکته ی جالب روستای کندوان این است که خانه های کندو مانند یا کله قندی آن بر اثر فرایند های طبیعی به وجود آمده اند و انسان ها دخالتی در ساختشان نداشته اند. 
خوب است بدانید سوغات این روستا عسل می باشد که هماهنگی جالبی با ظاهر کندویی خانه های روستا دارد. مردم روستا بسیار خونگرم و مهمان نواز هستند و همین موضوع باعث تمایل بیشتر گردشگران برای بازدید از این روستا شده است. این روستای عجیب در سال 1376 در فهرست آثار ملی ایران ثبت شد.
از جاذبه های دیدنی این منطقه می توان به مرقد مطهر امام زاده محمد (ع) اشاره کرد که بازدید از آن خالی از لطف نیست.

 

معماری روستای کندوان
طبق تحقیقات کارشناسان، خانه های صخره ای روستا بر اساس فعالیت های یک آتشفشان به وجود آمده است و در واقع باقیمانده ی مواد آتشفشانی می باشد. در میان خانه های روستا شیار هایی به چشم می خورد که کوچه های روستا محسوب می شوند و اهالی برای رفت و آمد در روستا از آن ها عبور می کنند. 
یکی دیگر از عجیب ترین و جالب ترین نکاتی که در مورد روستا کندوان وجود دارد این است که در فصل زمستان داخل خانه ها گرم، و در فصل تابستان داخل خانه ها خنک می شود! این خاصیت به دلیل معماری سنگی خانه ها می باشد. طبق بررسی های انجام شده، قدمت این روستا به بیش از 3 هزار سال قبل بر می گردد. ارتفاع بعضی از خانه های صخره ای روستا بیش از 40 متر می باشد. یک چشمه آب معدنی هم از میان صخره ها عبور می کند و بر جذابیت روستا افزوده است.
روستای قشلاق از دیگر روستاهای دیدنی این استان است که پیشنهاد می کنیم بازدید از آن را در برنامه خود داشته باشید.

 

دسترسی ساده به روستای کندوان
برای بازدید از این روستای بی نظیر باید به شهرستان اسکو سفر کنید. سپس از اسکو به سمت جنوب بروید و بعد از پشت سر گذاشتن اسفنجان، به یک دوراهی می رسید. اگر به سمت چپ بپیچید به روستای کندوان خواهید رسید. مطالب مشابه