آشنایی با روستاها و جاذبه های طبیعی نوشهر مازندران

آشنایی با روستاها و جاذبه های طبیعی نوشهر مازندران

نوشهر یکی از شهر های پرجمعیت بسیار جذاب در شمال ایران است که واقع در استان مازندران می باشد. نوشهر در روزگاران قدیم به نام سنگ تجن شناخته می شده است. این شهر دیدنی های طبیعی بی شماری در دل خود جای داده است.

نوشهر یکی از شهر های پرجمعیت بسیار جذاب در شمال ایران است که واقع در استان مازندران می باشد. نوشهر در روزگاران قدیم به نام سنگ تجن شناخته می شده است. نوشهر یکی از محبوب ترین مقاصد گردشگری ایران به شمار می رود که در غرب استان مازندران واقع شده است و سالانه میزبان توریست های بسیار است که نقاط مختلف ایران به این شهر می آیند. نوشهر مرکز شهرستانی به همین نام بوده که جمعیت کلی آن بر اساس سرشماری های صورت گرفته در سال 1395 حدود 49 هزار نفر می باشد. مساحت کلی شهرستان نوشهر 1718 کیلومترمربع است. زبان مردم نوشهر شباهت زیادی به زبان گویش شهرستان های چالوس و نور دارد و در واقع زبان مازندرانی با گویش کجوری یا تبری است. در این مطلب می خواهیم نگاهی به دیدنی های طبیعی این شهر شمالی بیاندازیم.

 

آبشار دارنو

دارنو نام یکی از دیدنی ترین و جذاب ترین آبشار های شمالی ایران است که واقع در استان مازندران، در شهر نوشهر می باشد. آبشار زیبای دارنو یکی از هفت مجموعه آبشار به هم پیوسته در جنگل های نوشهر است که می توان از این آبشار به عنوان گنجینه طبیعی ایران یاد کرد. شایان ذکر است که این هفت آبشار به شکل پیوسته پشت سرهم قرار گرفته اند و آبشار دارنو با 25 متر ارتفاع، دومین آبشار و بلندترین آبشار بین این مجموعه آبشارها به شمار می رود. دیدن آبشاری به این زیبایی در کنار طبیعت سرسبز شمال، صدای ریزش آب آبشار، پوشش گیاهی فراوان منطقه همراه با هوای معتدل و مطبوع جنگل، تجربه ی فوق العاده ای را برای شما رقم خواهد زد. به منظور سفر به این منطقه دیدنی و جذاب در دل جنگل باید وسایل و لباس های مناسب با خود ببرید؛ مدت زمان سفر به این منطقه بکر و زیبا معمولا یک روزه می باشد، در نتیجه باید تجهیزات کامل با خود ببرید.

 

 

نکته بسیار مهم برای سفر به آبشار دارنو وجود مسیر طولانی پیاده روی در دل جنگل از محل پارک ماشین است. در تمام طول مسیر به دلیل طبیعت موجود در شمال کشور و وجود جنگل انبوه هرگز احساس کسالت و احساس خستگی نخواهید کرد، مسیر حرکت به قدری زیبا و جذاب است که اغلب گردشگران گذر زمان را حس نخواهند کرد و هنگام رسیدن به آبشار نه تنها خسته نیستند بلکه از مسیر نیز بسیار لذت برده و خاطرات بسیار خوبی رقم زده اند.

 

 


پارک جنگلی خانیکان (جنگل نیرنگ)

پارک جنگلی خانیکان یکی از تفرجگاه های آرام و بسیار سرسبز نوشهر است که در فاضله پنج کیلومتری این شهر و جوار جاده نیرنگ واقع شده است، از همین رو از این پارک به عنوان جنگل نیرنگ نیز یاد می کنند. این پارک مناظر فوق العاده ای را در برابر دید شما قرار خواهد داد و از همین رو سالانه توریست های بی شماری به آن سفر می کنند. این پارک یکی از بهترین مکان ها برای پیک نیک و داشتن آرامش در طبیعت است، بنابراین پیشنهاد می دهیم حتما با خانواده و یا دوستان تان سری به آن بزنید.

 

 

همچنین به منظور کمپ زدن در این جنگل باید حدود 5 کیلومتر بالا بروید تا بتوانید جای مناسبی را پیدا کنید زیرا شیب جاده بسیار زیاد است. البته برای کمپ در این منطقه با نگهبانی جنگل هماهنگ کنید. بهترین زمان بازدید از پارک جنگلی خانیکان فصل بهار با شکوفه های زیبا و پاییز با برگ های رنگارنگ درختان ممرز می باشد. از آنجایی که جنگل خانیکان در طول تابستان‌ شرجی می شود، تنها در سایه درختان و موقع وزش نسیمی ملایم خنک می شوید.

 

 


تنگ دار

تنگ دار نوشهر یکی از جذاب ترین و دیدنی ترین تنگ‌های شمالی ایران است که می تواند مکانی بسیار جذاب برای آب بازی و لذت بردن از طبیعت باشد. تنگ دار نوشهر در حقیقت دره ای است که بیش از اندازه ی طبیعی ژرف و باریک است. دیواره های تنگ اغلب قائم و فوق العاده پرشیب هستند. در سوی دیگر تنگه باریکه ای از آب که دو دریای مجاور را به شکل طبیعی به یکدیگر متصل کرده است وجود دارد. هنوز مشخص نیست که اسم تنگ دار از کجا آمده است اما می توان حدس زد که وجه تسمیه آن دار و درختان فراوان اطراف تنگ می باشد.

 

 

شما با سفر به این جاذبه دیدنی شمالی، از همان ابتدا می توانید پا در آب خنک رودخانه تنگ دار بگذارید. خلاف جهت آب را که بالا می روید مناظر زیبایی را خواهید دید و لذت خواهید برد. صخره های پوشیده از خزه و پرسیاوشان منظره فوق العاده ای را برایتان ساخته است. عمق آب در هر قدمتان متغیر می باشد. هنگامی که آب تا زانوی شما است، بازهم باید مراقب باشید زیرا ممکن است در قدم بعدی تا گردنتان در آب فرو برود. راهتان را که ادامه می‌دهید، به حوضچه هایی می رسید که می توانید از روی صخره ها در آن شیرجه بزنید و گرمای شهر را با خنکی آب عوض کنید.

 

 


دریاچه ارواح

دریاچه ارواح از دیدنی ترین جاذبه های طبیعی مازندران است که واقع در نوشهر می باشد. این دریاچه زیبا در بین مردم این منطقه به نام دریاچه ممرز شناخته شده است. جنگل های اطراف دریاچه ارواح از بکرترین و زیباترین نقاط جنگلی در شمال ایران به شمار می رود که هر ساله گردشگران و طبیعت دوستان بسیاری را به سوی خود جذب می کند اما به دلیل قرار گرفتن در ارتفاعات جنگلی و دور از دسترس بودن به نسبت سایر جاذبه های این منطقه هنوز بکر و دست نخورده باقی مانده است و این یک امتیاز بزرگ برای آن است. درختان کمر شکسته، وجود مه و آب باتلاقی این دریاچه فضایی ترسناک و بسیار جالب را در این منطقه به وجود آورده اند و به همین دلیل این جاذبه طبیعی را با نام یکی از اسرارآمیزترین نقاط دیدنی در شمال ایران می شناسند. طول این دریاچه در حدود 700 متر و عرض آن نیز چیزی حدود 300 متر می باشد. درختان ممرز این منطقه به‌دلیل قرار داشتن در جوار آب در طول سالیان متوالی پوسیده شده اند و دلیل شکستگی درختان از تنه نیز همین می باشد.

 

 

شایان ذکر است که دریاچه ارواح و مناطق جنگلی اطراف آن در فهرست مناطق حفاظت شده در شمال ایران قرار گرفته اند. این مناطق از بکرترین و دست نخورده ترین بخش‌های استان مازندران به شمار می روند که توجه گردشگران را در سال های اخیر به خود جذب کرده اند. دریاچه ارواح و مناطق اطراف آن گزینه های مناسبی برای رشد و حفاظت از گونه های مختلف جانوری به حساب می آیند. هرچند از دریاچه ارواح یا ممرز با لقب هایی نظیر ترسناک، وهم آلود و اسرارآمیز یاد می شود، این دریاچه از دیدنی ترین و جالب ترین جاذبه های طبیعی در استان مازندران به حساب می آید. در زمان هایی که مه به بالاترین سطح خود می رسد، تصاویری بی نظیر در این دریاچه به وجود می آیند. نام دریاچه ارواح نوشهر در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

 

 


باغ گیاه شناسی

باغ گیاه شناسی نوشهر که از آن با عنوان باغ اکولوژی نوشهر نیز یاد می شود از نظر وسعت و طول عمر، دومین نمونه در سراسر ایران به حساب می آید و به عنوان باغ گیاه شناسی ناحیه رویشی هیرکانی انتخاب شده است. اهداف اصلی باغ در کنار حفاظت از گونه های نادر و در حال انقراض، شامل آموزش و آگاهی بخشی به تمام اقشار مردم می شود. در سال 1333 حدود 7 هکتار از زمین های ایستگاه کشاورزی نوشهر به منظور کاشت گونه های درختی و درختچه ای در نظر گرفته شد و تعدادی گونه از خارج و داخل کشور جمع آوری و در 73 قطعه مختلف کاشته شد. بدین وسیله آربراتوم (مجموعه درخت و درختچه) بنا گذاشته شد. هدف از احداث این باغ انجام مطالعات اکولوژی از جمله بررسی روند سازگاری گونه کاشته شده بود.

 

 

باغ گیاه شناسی نوشهر شامل بخش های دیدنی و زیبایی نظیر آلاچیق و آبنما که نمایی از باغ های ایرانی هستند می شود. این باغ از نظر وسعت و قدمت دومین باغ گیاه شناسی کشور می باشد. این گنجینه با ارزش از نظر حضور و تنوع گونه های گیاهی مورد توجه بسیاری قرار گرفته است. اهداف اولیه احداث این مجموعه همانند اهداف سایر باغ های گیاه شناسی دنیا، در واقع آموزش و تحقیقات بنیادی در رابطه با علوم زیستی و گیاهی می باشد. انتقال گونه های جنگلی بومی و وارد کردن گونه های غیر بومی، ایجاد کلکسیون های مختلف و پوپل مان های آزمایشی از گونه های مختلف با فرم های زینتی متنوع از اهداف در دست اجرا در این باغ هستند. برای این باغ همانند سایر باغ های گیاه شناسی دنیا در کنار آربراتوم، بخش‌های مختفی نظیر قطعات درختچه های زینتی، گیاهان معطر و پرچین سازی، سوزنی برگان، گیاهان پیازی، گیاهان گرمسیری، گیاهان دارویی، توندرا، باغ سیستماتیک، گلخانه گیاهان گرمسیری، و مجموعه گیاهان خشک یا هرباریوم در نظر گرفته شده است.

 

 


منطقه نمونه گردشگری سیترا

منطقه نمونه گردشگری سیترا یکی از مجهزترین و بزرگ ترین پلاژ های مازندران است که واقع در نوشهر می باشد. این مجموعه با وجود شهربازی، پیست دوچرخه سواری، اسکله تفریحی، منطقه شنای مجزای خانم ها و آقایان، سوارکاری، کارتینگ و موتورهای ATV به یکی از توریستی ترین و مفرح ترین پلاژ های ساحلی تبدیل شده است. منطقه نمونه گردشگری سیترا با مساحت حدود 19 هکتار زیر پوشش شهرداری نوشهر قرار دارد و به عنوان یکی از محبوب ترین جاهای دیدنی نوشهر، در تمامی فصول سال، پذیرای مسافران و گردشگران از بخش های مختلف ایران است.

 

 

بر طبق ارقام و آمار، در ماه های اوج مسافرت، عالی الخصوص در تابستان ها، روزانه تا 150 هزار دستگاه خودرو به این منطقه وارد می شوند که رقم بسیار بالایی است. سیترا از جمله 56 منطقه نمونه گردشگری است که در سال 1387 به دست سازمان میراث‌ فرهنگی اعلام شد. از جمله فعالیت‌های محبوب در این ساحل می توان جت اسکی، قایق سواری، والیبال ساحلی و پیاده روی در امتداد دریا را نام برد.

 

 


دریاچه فراخین

دریاچه فراخین نوشهر یکی از مقاصد بوم گردی در شمال ایران است که می تواند محیطی بسیار آرام بخش برای هر فردی باشد. دریاچه فراخین یکی از بکرترین و زیباترین دریاچه‌ های مازندران و ایران به شمار می رود. مسیر دریاچه از میان جنگل عبور کرده و از جذابیت های آن به حساب می آید. این دریاچه از نظر عکاسی موقعیت زیبا و بکری دارد که علاقه مندان به عکاسی از جنگل را به سر ذوق می آورد. این دریاچه در ارتفاع 2200 متری در میان جنگلی با درختان بلند و شاخ و برگ هایی زیبا قرار گرفته و آرامش و سکوتی جذاب به وجود آورده است. آب این دریاچه که بیشتر شبیه به یک تالاب جنگلی است، از چشمه فراخین در بالادست آن و باران تامین می گردد.

 

 

شما به منظور رسیدن به این دریاچه باید به دل جنگل بزنید و مسیری خاکی را در میان درختان سر به فلک کشیده پشت سر بگذارید. این مسیر برای افرادی که به آفرود در جاده های جنگلی علاقه دارند می تواند بسیار دوست داشتنی و جذاب باشد. دریاچه فراخین در میان جنگل هیرکانی واقع شده است و پوشش گیاهی مجاور دریاچه یکی از زیباترین و با ارزش ترین پوشش های گیاهی ایران به شمار می رود. با قدم زدن در اطراف دریاچه می توانید این زیبایی ها را کشف کنید و تصاویر تازه ای از طبیعت را نظاره گر باشید. در محیط اطراف دریاچه می توانید پیک نیک ساده ای برپا کنید و یا با برپایی کمپ خود شب را در دل طبیعت به صبح برسانید.

 

 


چشمه گردوک

چشمه گردوک که از آن با عنوان چشمه گردو نیز یاد می شود یکی از چشمه های زیبا و دیدنی شهرستان نوشهر است که در جنوب شهرستان نوشهر و در روستای سنگ تجن قرار دارد. چشمه گردوک در فاصله 5 کیلومتری از جنوب شهرستان نوشهر واقع شده است؛ این چشمه که یکی از چشمه های پرآب و زلال شهرستان نوشهر به شمار می رود دارای مناظر دیدنی و زیبایی می باشد و به سه شاخه تقسیم شده است و هر یک از این شاخه ها به یکی از روستاهای اطراف سنگ تجن سرازیر شده و به منظور آبیاری زمین های زراعتی مورد استفاده اهالی قرار می گیرد.

 

 

بازدید از این چشمه و ورود به این منطقه در روزگاران گذشته برای عموم مردم و بازدید کنندگان آزاد بوده است ولی از آنجایی که آب شرب مناطق اطراف از طریق این چشمه تامین می گردد، ورود مردم به این منطقه باعث آلودگی آن می شود و از همین رو شرکت آب و فاضلاب نیروهایی را در آنجا مستقر کرده است تا از ورود به این چشمه جلوگیری شود. علاوه بر مصارف کشاوری و تامین آب زراعتی روستای سنگ تجن و روستاهای اطراف، چشمه گردوک آب شرب شهرستان های نوشهر و چالوس و نیز اکثر روستاهای اطراف این مناطق را نیز تامین می کند. علت اینکه این چشمه به چشمه گردوک با چشمه گردو شناخته می شود این است که سال ها قبل در این منطقه باغ هایی زیبا با درختان گردو وجود داشته است که با گذشت زمان این باغ ها از بین رفته است ولی این نام همچنان بر روی این چشمه باقی مانده است.

 

 


روستای حیرت

حیرت از روستاهای جذاب و دیدنی نوشهر است که در پنجاه کیلومتری این شهر واقع شده است. با توجه به اینکه مردم روستا در قدیم به آباد کردن زمین اهمیت خیلی زیادی می داده اند، زمین های کشاورزی بسیار زیادی را آباد کرده اند مزارع و زمین های کشاورزی روستای حیرت بسیار گسترده هستند و تا داخل روستا های اطراف نیز کشیده شده است. رودخانه ای که از میان شالیزار های دیدنی حیرت عبور می کند، علاوه بر این که آب مورد نیاز این شالیزارها را تامین می کند، منظره بسیار زیبایی برای این منطقه ایجاد کرده است که چشم هر بیننده ای را به سمت خود جذب می کند. برنجی که توسط کشاورزان زحمتکش روستای حیرت کشت می شود، یکی از مرغوب ترین برنجها است و مشتریان بسیار زیادی در منطقه و حتی برخی از شهرهای استان تهران دارد.

 

 

در کنار کوه هایی کم و بیش مرتفع و رودخانه دلم رود که در کنار این روستا وجود دارند، این منطقه دارای چشمه های آب گرم زیادی نیز است که سالانه جمعیت زیادی را به خود جذب می کند. رودخانه دلم رود که یکی از شاخه های اصلی رود چالوس است از شالیزارهای این روستا عبور می کند و جلوه ای بسیار زیبا به این روستا بخشیده است. کوه پرشن در جنوب غربی روستا پوشیده از جنگل انبوه می باشد و غروب های بسیار دل انگیز و فوق العاده ای دارد.

 

 


روستای لرگان

روستای لرگان یکی دیگر از روستاهای زیبای نوشهر است که از دهستان زانوس رستاق از بخش کجور، واقع در 65 کیلومتری شهرستان نوشهر است. از آنجایی که طوایفی به نام خواجه وندها اصالتا از مناطق کردنشین کشور در این روستا مهاجرت کرده اند، کم کم به گویش مازندرانی روی آوردند و به زبان مازندرانی صحبت می کنند. وجه تسمیه و پیدایش نام روستای لرگان، با وجود درختان لرگ که خاصیت پوست دهی خوبی داشتند و از این درختان برای هیزم استفاده می کردند، بخاطر وجود درختان لرگ روستا به نام لرگان معروف شده است. در این روستا معرق و منبت کاری با چوب درختان زرشک، عناب و گردو انجام می شود.

 

 

از سال 1367 در این روستا مرغداری راه اندازی گردید. کوه های مجاور این روستا به نام های سی تک، توپشته، سیوکر، مین سره و سی سرک هستند و رودخانه های اطراف روستای لرگان از دو محل انشعاب گرفته اند اولی از کوه های تنگه زانوس و دومی از کوه های نیج کوه و نواحی اطراف آن معروف به اسبه او می باشد که محل تلاقی این دو رودخانه در پایین روستای خوشل معروف به هر درو است.

 

 


آبشار زانوس

آبشار زانوس در روستای زانوس از توابع بخش کجور شهرستان نوشهر مازندران می باشد که از سمت خروجی روستا به چهل کیلومتری چالوس می رسد. حتی دیدن تصویر آبشار هم در فصل گرما هر آدمی را خنک می کند چه برسد به آنکه در کنار آبشار قرار بگیرد. سفر به آبشار زانوس در گرمای تابستان و به خصوص در ماه های اردیبهشت و خرداد که آبشار دارای آب فراوانی می باشد بسیار لذت بخش است و بعد از مدتی با کوره سوزان تابستان کمی از تب و تاب می افتد اما آبشار همچنان آب دارد و بیشتر منبع آبی این آبشار چشمه معروف ملک چشمه می باشد. روستای زانوس کجور از لحاظ منابع طبیعی این روستا شامل چندین چشمه و دو آبشار است. زانوس در فرهنگ لغت مخفف دو واژه زان و محل (وس) به معنای درخت چنار است چون در این روستا که جنگل های آن سرشار از درخت چنار است به آن ها گویند زانوس، یعنی محل رویش درخت چنار.

 

 

زانوس روستایی از توابع بخش کجور شهرستان نوشهر در استان مازندران ایران می باشد. این روستا در دهستان زانوس رستاق قرار دارد و براساس سرشماری سال 1394، جمعیت آن بالای 1500 نفر و بیش از 250 خانوار بوده است. این امار در تابستان تا 400 خانوار می شود. البته امار روستا در فصل زمستان کمتر می شود. دسترسی به این روستا از طریق خروجی دو آب در 20 کیلومتری جاده کرج به چالوس، 5 کیلومتر بعد از مرزن آباد به سمت چالوس امکان پذیر است. فاصله روستا از خروجی جاده چالوس حدود 40 کیلومتر است. به علت کوهستانی بودن، آب و هوای این منطقه معتدل کوهستانی می باشد.

 

 


روستای انگاس

روستای انگاس یکی از روستاها و از جاذبه های دیدنی اطراف نوشهر است که در بخش کجور این شهرستان واقع شده و از دیدنی ترین مکان های طبیعت گردی استان مازندران به شمار می رود. این روستا را همه با آبشارهایش می شناسند، 5 آبشار خروشان با نام های آبشار جناب، پنجاه چم، چشمه موزیا، بز چشمه و اوسیاره در کنار امامزاده یحیی از نوادگان امام حسین (ع)، تعدادی رودخانه و چشمه طبیعی از جاذبه های گردشگری روستای انگاس نوشهر هستند.

 

 

در واژه پهلوی انگاس به معنای مکان هوا خوری بوده که نشان از ارتفاع زیاد آن است، به منظور بازدید از این منطقه ییلاقی باید خودروی سواری خوبی داشته باشید تا همراه با تجهیزات طبیعت گردی و آب تنی به آن بروید.

 

 


آبشار اوپاچ

آبشار اوپاچ و یا همان آب پاش از جاذبه های توریستی طبیعی و دیدنی ‏شهرستان نوشهر در استان مازندران است که دارای ارتفاعی بسیار بلندی می باشد و با ارتفاع ‏بیش از 17 متر یکی از مرتفع ترین آبشارهای استان مازندران به شمار می رود و از همین رو از محبوبیت بالایی برخوردار بوده و سالانه افراد زیادی برای بازدید از آن به نوشهر مازندران سفر می کنند.

 

 

آبشار اوپاچ در اردیبهشت و خرداد ماه ‏دارای آب فراوانی است و بیشتر منبع آبی این آبشار چشمه معروف ملک چشمه می باشد. این آبشار در تمامی ماه های سال از زیبایی بالایی برخوردار می باشد اما اردیبهشت و خرداد ماه بهترین ماه ها برای بازدید از آن هستند.

 

روستای نیچکوه

نیچکوه نام یکی از زیباترین روستاهای بخش کجور شهرستان نوشهر می باشد که از شمال به جنگل ترمک و لیمن کوه، یعنی مرز روستای گیل کلا، یکی از روستاهای بخش کجور، از جنوب به گردونه تاریک نو، یعنی مرز روستای میناک، یکی از روستاهای بخش ییلاقی نور، از مشرق به کوه دردنگ و دایجک و از مغرب به سپیدآب منتهی شده است. این روستا دارای آب و هوایی سرد و مرطوب است، زمستان های آن بسیار سرد و با بارش برف همراه است و تابستان ها نیز معتدل و خشک هستند. تنوع پوشش گیاهی به سبب بارش باران های زیاد بسیار متنوع می باشد. همچنین اغلب مردم روستا به امر زراعت، باغداری، دامداری و کشاورزی مشغول می باشند.

 

 

نیچکوه به علت داشتن گیاهان زینتی و دارویی بسیار کاربردی و مفیدی که دارد معروف است. این روسستا در منطقه کوهستانی و در فاصله بیش از 75 کیلومتری شهرستان نوشهر قرار گرفته است و در سطح روستای نیچکوه خانه بهداشت، مخابرات، دبستان، راهنمایی و حمام عمومی به چشم می خورد. روستای نیچکوه یکی از روستاهای قدیمی شهرستان نوشهر است، به شکلی که نام آن در کتاب فرهنگ جغرافیایی ایران نیز دیده می شود. کوه های مهم روستای نیچکوه عبارتند از گل ماربن، زردسر، پلیمال کر، مهدی کر، سرچال کر، قراچال، انگیرگ، دایجک، دردنگ، اسپی کر، کرگ سو، سر زرشکک، گت مالینگا، یخ نو، صالح پَلیمال، ترمک کر و مغار.

 

 


آبشار نجارده (آلاشور)

آبشار نجارده که از آن با عنوان آبشار آلاشور نیز یاد می شود در روستای نجارده نوشهر واقع شده و 7 کیلومتر با این شهر فاصله دارد. ارتفاع این آبشار چیزی حدود 32 متر می باشد و در دل جنگل های جنوب روستا قرار گرفته است. آبشار در درون دره ای به نام شیوا دره یا دره مور و در ارتفاع 596 متری از سطح دریا قرار گرفته است. در کنار زیبایی که این آبشار از آن برخوردار می باشد، محلی که این آبشار در آن واقع است جذابیت های بسیاری در دل خود جای داده است. این آبشار در دل جنگل های شهر نوشهر قرار گرفته است. آبشار آلاشور و منطقه قرارگیری آن در حوزه استحفاظی دانشکده منابع طبیعی دانشگاه تهران واقع شده است.

 

 

از آنجایی که منطقه ای که این آبشار در آن واقع شده است جزو مناطق حفاظت شده می باشد، گونه های گیاهی و جانوری با ارزشمند این منطقه از آسیب های زیست محیطی در امان مانده اند. آبشار الاشور روستای نجارده مازندران مربوط به دوره كرتاسه تا كوارترنری و 3 اثر درياچه چورت، درخت چنار كهنسال روستای كينج با قدمت 700 الی 750 سال و درخت كهنسال حسينيه روستای اسبو‌كلا با قدمت 400 تا 450 سال در استان مازندران در فهرست آثار ملی طبيعی ايران به ثبت رسيده است.

 

 


دریاچه خضر نبی

در بخش كوهستانی و جنگلی بخش كجور در شهرستان نوشهر و در ارتفاع حدود 2000 متری از سطح دریای خزر دریاچه ای به نام خضر نبی وجود دارد. این دریاچه در ارتفاعات روستای نیمور معروف به بام كجور واقع شده و علاقه ‌مندان و گردشگران می ‌توانند با عبور از مسيرهای پر پيج و خم صخره ‌های سنگلاخی به این منطقه برسند. این دریاچه در شمال شهرستان نوشهر و در میان جنگل قرار گرفته و بنا به اعتقاد بومیان دارای تقدس مذهبی می باشد. وسعت دریاچه خضر نبی کم تر از نیم هکتار بوده و عمق آن نیز حدود 5 متر است و آب آن شیرین است.

 

 

از آن جایی که این دریاچه از عوامل تخریب انسانی دور مانده و در محدوده‌ حفاظت شده البرز مرکزی قرار گرفته است، پناه گاه انواع پرندگان و انواع جانوران وحشی این ناحیه شده است که معمولا به منظور پیدا کردن غذا و خوردن آب به سوی این دریاچه سرازیر می شوند. از نظر خصوصیاتی که در بالا بیان شدند، فضای بسیار طبیعی، مناظر بی نهایت زیبا، دلنواز و سرور آمیزی دارد که هر بیننده ای را علی الخصوص در ایام بهار و تابستان و پاییر شیفته خود می کند.

 

 


رودخانه خیرود

رودخانه خیرودکنار، یکی از پرآب ترین رودخانه های منطقه نوشهر است و برای رسیدن به آن حدود 3.5 کیلومتر از جاده اصلی باید فاصله بگیرید. مسیر ماشین رو تا انتهای جاده در نقشه مشخص شده است. پس از این نقطه با 100 متر پیاده روی به رودخانه خیرودکنار خواهید رسید. می توانید در فضای جنگلی این منطقه و در نزدیکی رودخانه یک پیک نیک خوب داشته باشید و یا مسافتی در حدود 2 کیلومتر را در امتداد رودخانه جلو بروید و بازگردید.

 

 

بدین منظور باید در برخی نقاط از رودخانه عبور کنید و لازم است تجربه کافی طبیعت گردی داشته باشید. این مسیر بسیار طولانی است و در ادامه آن در برخی نقاط صعب العبور می شود. پس از دیدن جنگل خیرودکنار به جاده اصلی نوشهر به نور بازگردید و ادامه مسیر دهید.

 

 


باغ نوید

باغ و یا همان پارک نويد نوشهر مكانی بسیار زيبا، سرسبز و آرام و مناسب برای استراحت، تفریح، قدم زدن و  مطالعه می باشد که روزانه افراد زیادی به آن مراجعه می کنند. این باغ با طراحی بسیار زیبا، فضاهای دلپذیری را برای پیاده روی و تفریح شهروندان ایجاد کرده است و از همین رو بسیار محبوب می باشد.

 

 

بوستان نوید نوشهر دارای وسایل ورزشی و بدنسازی برای ورزشکاران است و همچنین از بین سایر امکانات آن نیز می توان به سرویس بهداشتی و نیمکت و آلاچیق اشاره نمود.

 

 


دیو چشمه

دیوچشمه جاذبه ای بسیار دیدنی در نوشهر بوده و روزانه افراد زیادی به بازدید از آن می آیند. عمق چشمه نیم متر، طول آن 5 متر و عرض چشمه نیز حدود 3 متر می باشد و کمی پایین تر از چشمه سنگفرش های منقش و زیبا به صورت پلکانی موزائیک کاری شده که جلوه این چشمه را دو چندان کرده اند. این چشمه زیبا و پرجاذبه به دلیل آب بسیار فراوان و گوارایی که دارد،اهالی منطقه از روزگاران قدیم، آن را دیو چشمه یا چشمه بزرگ نامیده اند. به منظور رسیدن به این چشمه بزرگ پس از طی کردن 24 کیلومتر از ابتدای دو راهی چالوس به کجور در حاشیه راست جاده ییلاقی بخش کجور این چشمه زیبا و دیدنی را خواهید دید.

 

 

شما با نوشیدن آب از این چشمه علاوه بر رفع تشنگی و خستگی سفر، روح و روان خود را جلا خواهید داد. یک ضرب مثلی کجوری نیز می گوید هر که آب دیو چشمه را بخورد، دوباره به این منطقه باز خواهد گشت. آب این چشمه در فصل تابستان بیش از فصل زمستان سرد و یخ است که این امر باعث افزایش محبوبیت این چشمه شده است. فضای سبز و وجود انواع گونه های درختی و درختچه ای در حاشیه این چشمه را به مکان بسیار زیبای تبدیل کرده که در تمام فصول سال گردشگران زیادی را به خود جذب می کند. بسیاری از زوج های جوان کجوری هنگام جشن عروسی به پای این چشمه می آیند تا با نوشیدن جرعه آبی همه مهر و طراوت به یکدیگر هدیه دهند و هم به رسم یادگار و برای گرامی داشت این روز خجسته عکس و فیلم تهیه کنند.

 

 


آبشار آلاشور

آبشار آلاشور نوشهر با ارتفاع تقریبی 32 متر در روستای نجارده، واقع در 7 کیلومتری شرق نوشهر بوده و از جمله جاذبه های طبیعی و بسیار دیدنی مازندران به شمار می رود. این آبشار در دل جنگل های جنوب روستا قرار دارد. آبشار در درون دره ای به نام شیوا دره یا دره مور و در ارتفاع 596 متری از سطح دریا واقع شده است. سوای زیبایی که این آبشار از آن برخوردار است، محلی که این آبشار در آن واقع است جذابیت های بسیاری در دل خود جای داده است. این آبشار در دل جنگل های شهر نوشهر قرار گرفته است. آبشار آلاشور و منطقه قرارگیری آن در حوزه حفاظت شده دانشکده منابع طبیعی دانشگاه تهران واقع شده اند. با توجه به این مسئله گونه های گیاهی و جانوری با ارزشمند این منطقه از آسیب های زیست محیطی مصون مانده اند.

 

 

آبشار الاشور روستای نجارده مازندران مربوط به دوره كرتاسه تا كوارترنری، و 3 جاذبه درياچه چورت، درخت چنار كهنسال روستای كينج با قدمت 700 تا 750 سال و درخت كهنسال حسينيه روستای اسبو‌كلا با قدمت 400 تا 450 سال در استان مازندران در فهرست آثار ملی طبيعی ايران به ثبت رسيده اند.

 

 


روستای توریستی زانوس

روستای توریستی زانوس از زیباترین روستاهای نوشهر است که در بخش کجور از این شهر واقع شده است. استان مازندران علاوه بر طبیعت بکر و جاذبه های طبیعی، دارای روستاهای توریستی و گردشگری زیادی نیز می باشد که علاقه مندان بسیاری نیز دارد. این روستا در دهستان زانوس رستاق واقع شده است و بر اساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال 1385، جمعیت آن 103 نفر در 38 خانواده بوده است. در سال 1306 هجری قمری، ناصرالدین شاه، در سفری که به منطقه کجور داشت، در تنگه زانوس نیز توقف داشته است.

 

 

ناصرالدین شاه که مجذوب زیبایی طبیعت شده بود دستور داد تا کمال الملک این تنگه را نقاشی کند. کمال‌الملک از نقاشی دره زانوس به عنوان یکی از آثار نفیس خود نام برده است. این تابلوی زیبا در تالار اصلی کاخ موزه گلستان نصب شده است. آب و هوای این منطقه معتدل کوهستانی است و در گذشته که امکانات رفاهی کمتر بوده است، بسیاری از ساکنان شهرهای شمالی مانند نوشهر و چالوس برای فرار از گرما و هوای شرجی، تابستان‌ها را به این منطقه می آمده اند.

 

 


روستای توسکاتک

روستای توسکاتک یکی دیگر از روستاهای بسیار سرسبز، دیدنی و جذاب نوشهر است که جمعیت آن چیزی حدود 1560 نفر در 530 خانوار است. همچنین جمعیت غیربومیان نیز که شامل ویلاداران و ملک داران است حدود 1500 خانوار است. جمعیت سه برابری غیربومی روستای توسکاتک نشان از منطقه ای زیبا و تجمع ویلاهای متعدد است که افراد زیادی را جهت سرمایه‌گذاری و خرید ملک در توسکاتک گرد هم آورده است. روستای توسکاتک در حدود 700 هکتار مساحت داشته که از غرب به شرق در حدود 3 کیلومتر و  از شمال تا جنوب در حدود 2600 متر امتداد دارد.

 

 

توسکاتک روستایی توریستی و بسیار جذاب است که اگر به این روستا سفر کردید می توانید از جاذبه های دیدنی آن بهره مند شوید و سفر بسیار لذت بخشی را در این روستا داشته باشید.

 

 


روستای توریستی چلک

روستای چلک که از آن به نام های چیلک يا چالک نیز یاد می شود از روستاهای زیبا و معروف استان مازندران و شهرستان نوشهر و بخش مرکزی دهستان بلده کجور می باشد كه به دو قسمت چلک سفلی و چلک علیا تقسیم شده و با داشتن 3 شورا و 1 دهیار در چلک علیا و همین طور سه شورا و یک دهیار در چلک سفلی مشغول به فعالیت است. این روستا با جمعیتی در حدود 1300 نفر بومی و حدود 3700 نفر غیر بومی در چلک سفلی و علیا نشان دهنده توریستی بودن و اهمیت فروش ویلا در چلک است.

 

 

این روستا توانسته غیر بومیان را در خود جای دهد و همچنین عریض ترین خیابان روستایی در منطقه نوشهر به چلک تعلق داشته و نود و پنج درصد خیابان های فرعی و اصلی چلک آسفالت هستند . روستای زیبای چیلک از سمت غرب به روستای مزگاه و جاده کیسی، از سمت شرق به روستای کهنه سرا، از طرف شمال به دریا و از سمت جنوب به جنگل و رشته کوه های البرز منتهی شده است. فاصله چیلک با نوشهر 11 کیلومتر، با جاده چالوس به کرج 20 کیلومتر و با جاده هراز 70 کیلومتر است. به منظور رسیدن به این روستای دیدنی باید ابتدا خود را به نوشهر در استان مازندران برسانید، سپس در فاصله 10 کیلومتری نوشهر به رویان به سمت روستای چیلک بروید.

 

 


جنگل گلندرود

جنگل گلندرود با درختانی انبوه، علاوه بر فضایی سرسبز، دارای خدمات خوبی نیز می باشد. جنگل گلندرود پس از عبور از چالوس و نوشهر کنار شهر رویان قرار گرفته است. در این مکان یک جاده فرعی به سمت جنگل گلندرود منتهی می شود، حدود ۱۰ کیلومتر که در این جاده پیش بروید می رسید به یک آبشار زیبا به نام آب پری و اگر جاده را ادامه بدهید بعد از 8 کیلومتر می رسید به منطقۀ گلندرود که به خاطر معادن زغال سنگ که دارد از روزگاران قدیم معروف است.

 

 

نرسیده به آبشار یک پارک جنگلی احداث شده است که امکانات خوبی داشته و همیشه پر از مسافر است، جنگل این مکان اکثرا از درخت افرا تشکیل شده و هوای مطبوعی نیز دارد، در کنار آبشار چند دکه درست کرده اند که به مسافران خدمات میدهند. از کنار آبشار به سمت دره یک راه باریکی وجود دارد که به کنار رودخانه میرود و بازدید از آن نیز لذت بخش است.

 

 


ساحل سی سنگان

ساحل جذاب و محبوب سی سنگان شامل پارک جنگلی و بخش های ساحلی است. بخش ساحلی به مساحت 30 هکتار در حاشیه جاده قرار دارد و درختان و درختچه هایی نظیر توسکا، لرگ، بلوط، آزاد، لیلکی، انجیر، داغداغان، انار، ازگیل، سرخ ولیک، گوجه جنگلی، توت، سیاه تلو، سیاه ال و سیاه اربه در این قسمت به چشم می خورند.

 

 

از بین امکانات و خصوصیات این ساحل می توان به محل تفریح و ورزش های آبی نظیر جت اسکیو  قایق سواری، ورزش های ساحلی نظیر اسب سواری. ماشین سواری (کارتینگ) و والیبال ساحلی، مجموعه تفریحی و بازی های رایانه ای و همچنین امکانات اولیه ای مانند سرویس های بهداشتی، مکان هایی برای کمپینگ خانوادگی و جای پارک خودروها نیز اشاره کرد.

 

 


شهر پول

شهر پول که در زمان قدیم روستا بوده است واقع در استان مازندران و شهرستان نوشهر، بخش کجور و درمنطقه البرز مرکزی قرار دارد و در پاییز سال 1390 تبدیل به شهر شده است. عمده ادارات و مراکز مهم بخش کجور در این شهر خوش آب و هوا و شامل بافت قدیمی و جدید هستند. در بافت قدیم خانه هایی گلی با سقف های چوبی به چشم می خورند که اهالی به آن کله چو می گویند و دیوارهای آن از کاه گل به رنگ سفید و قهوه ای روشن است. در و پنجره های این خانه ها از چوب و روی بعضی از سرسراها نقوش سنتی حک شده است.

 

 

بافت قدیم در دامنه جنگل و جنوب شرقی قرار دارد که از جاذبه های آن میتوان به چشمه طالقان محله، پارک طبیعی تفریحی به نام کی نینا، پیست اسکی طبیعی و شیب زیبای اراضی کشاورزی و بایر آن با پوشش پراکنده جنگلی نام برد. در اولین چشم انداز از دور درخت چنار بزرگی در مرکز شهر با قدمتی چند صد ساله نمایان است که اهالی نقل قول های ترسناک و شگفت انگیزی از آن دارند.

آبشارهای انگاس

آبشار های انگاس از دیدنی ترین جاذبه های طبیعی بخش کجور در نوشهر هستند. منطقه سرسبز کجور از جمله مناطق بکر و بسیار آرامی است که دارای آب و هوایی معتدل و سرد و مناظر طبیعی، آبشارهای فراوان و جنگل های انبوه با گونه های ززبین، بلوط، سرخدار، افرا، ون، اوری و توسکا است.

 

 

در این منطقه گل های زینتی و میوه های فصلی به وفور یافت می شوند. تنوع جانوری در این منطقه بسیار بالا است و مردم این منطقه اغلب به کار کشاورزی و دامپروی مشغول می باشند. رویان بزرگ به مرکزیت شهر کجور یا کجه، مرکز حکم رانی کیومرث اول و بیش از بیست پادشاه دیگر بوده است.

 

 


دریاچه ملا کلا

دریاچه ملا کلا یکی دیگر از دیدنی های طبیعی نوشهر است که در 5 کیلومتری روستای چلندر از توابع نوشهر واقع شده است و در میان جنگل انبوه پهن برگ با شرایط جوی خاص و پوشش گیاهی منحصر به فرد واقع شده است. این دریاچه معروف به تالاب ارواح از طول 700 متر و عرض 300 متر برخوردار می باشد.

 

 

از زیباترین و شگفت انگیزترین جاذبه های این دریاچه می توان به تنه درختان خشک شده در میان تالاب اشاره کرد که در ساعات دیر از شبانه و در روزهای مه آلود تصاویر ترسناک و بسیار جالبی را ایجاد می کنند. تالاب ارواح نوشهر در بسیاری از روز های سال مه آلوده بوده و خود را در میان درختان بلند قامت جنگل مخفی می کند.

 

 


روستای ناصرآباد کجور

روستای زیبای ناصرآباد نوشهر در مرتفع ترین نقطه کجور واقع شده و از این نظر نزدیک ترین روستا به کجور است. منطقه کجور بین کوه دماوند و علم کوه و یا به عبارتی دیگر بین دو دره هراز و چالوس قرار دارد. روستای ناصرآباد از غرب به چالوس، از شرق به سولده نور، از جنوب به نور و از شمال به دریای خزر نزدیک می باشد. در این منطقه گلهای زینتی و میوه های فصلی به وفور یافت می شوند . کجور از طرف شمال به روستای چمرکوه ، از شرق به فیروزکلا ، از غرب به چناربن و از جنوب به روستای پیچلو منتهی شده است.

 

 

اکثر مردم این روستا به زبان کردی صحبت می کنند زیرا در روزگاران قدیم و زمان محمدخان قاجار به این منطقه آمده اند و در حقیقت بومی اینجا نیستند. معماری خانه های قدیمی روستای کجور به سبک روستاهای کردستان است. منابع تاریخی حکایت از آن دارد که در گذشته در همین مکان روستای کجور شهر قدیمی رویان قرار داشته است که نزدیک به 800 سال پیش بر اثر زلزله ویران شد. یکی از آثار تاریخی این روستا سوته قلعه بوده که این مکان در گذشته آب انبار بوده است. قبرهای قدیمی نشان دهنده از قدمت این آرامگاه است.

 

 


روستای چتن

روستای کم نظیر و توریستی چتن در فاضله 62 کیلومتری غرب مازندران و در شهرستان نوشهر واقع شده است و روستایی کنار جنگل های سرسبز شمال است که هنور آسیب زیادی به طبیعت آن وارد نشده و تا حد زیادی بکر می باشد، از همین رو این روستا می تواند یکی از بهترین مقاصد گردشگری برای علاقه مندان به طبیعت و مکان های سرسبز باشد.

 

 

مردم چتن اغلب به مشاغلی نظیر کشاورزی، دامداری و جوراب بافی مشغول هستند، جمعیت این روستا بر اساس آخرین سرشماری 1150 نفر در 280 خانوار بوده است. سال های زیادی است که چشمه آب خنکدر روستای چتن  از دل زمین می جوشد و اهالی روستا از آب آن بهره می برند.

 

 


روستای نیمور

روستای دیدنی و آرام نیمور با موضوع طبیعت گردی و معماری به عنوان روستای مقصد توریستی سالانه توسط بسیار از افراد انتخاب می شود. روستای نیمور یک ییلاق کوهستانی با آب و هوای معتدل می باشد و از جنوب به روستای کوهپر، از شمال به جنگل و کوهستان، از غرب به روستای ویسر و از شرق به روستای اویل منتهی شده است. جمعیت ثابت این روستا تقریبا 320 خانوار است که در ایام تابستان به 3 هزار نفر نیز می رسد. شغل اصلی اهالی نیمور دامپروری و کشاورزی است. اگر یکبار گذرتان به نیمور بیفتد خاطره اش برای شما ماندنی خواهد شد.

 

 

این روستا که در 7 کیلومتری مرکز بخش کجور قرار دارد یک روستای بن بست است که از 4 طرف به کوه، و در منتهی الیه این کوه که در وسط آن چشمه ای بسیار زیبا قرار دارد که دارای 320 خانوار جمعیت است.

 

 


روستای نجارده

نجارده نام روستایی ساحلی جنگلی در دل نوشهر مازندران با امکانات رفاهی مناسب است که از جاذبه های توریستی این شهر شمالی به شمار می رود. یکی از جذابیت های منحصر به فرد این روستا آبشار نجارده در دل جنگل است که از دیدنی ترین آبشارهای ایران به حساب می آید.

 

 

آبشار نجارده که در روستای زیبای نجارده واقع شده است، آبشاری به طول 32 متر که هر بیننده ای را در اولین نگاه به خود جذب می کند.

 

 


روستای کجور

کجور بخشی نسبتا بزرگ با دیدنی های بی شمار در نوشهر است که در سال 1369 ایحاد شد.. کجور امروزه دارای جمعیت 12876 نفر در 3591 خانوار می باشد. این منطقه کاملا کوهپایه ای و کوهستانی است. این روستای زیبا از سمت شمال به روستای چمرکوه، از سمت شرق به روستای فیروزکلای سفلی، از سمت غرب به روستای لاشک و چناربن و از سمت جنوب به روستای انگیل منتهی شده است. اکثر مردم مردم این منطقه به زبان کردی صحبت می کنند. با وجود اینکه این منطقه یکی از شهرهای مازندران است، اما بیشترین طایفه خواجه وند که در روستای کجور ساکن هستند، از طایفه کرد ایران هستند. همه ی این مردم کرد از کردستان و کرمانشاه و یاسوج به این منطقه کوچ کرده اند.

 

 

منطقه کجور نیز همچون دیگر مناطق دیدنی شمال ایران دارای جاذبه های وسیع توریستی است که به چندین مورد آن نیز در همین مطلب اشاره شد. جدای از کوه های سرسبز و روح نواز این منطقه، می توانید از مکان های دیدنی دیگری در این روستا نیز دیدن کرده و لذت ببرید.

 

 


روستای کوشکسرا

کوشکسرا نه تنها از بزرگ ترین روستاهای نوشهر، بلکه از بزرگ ترین روستاها در سطح استان مازندران است که قدمتی بیش از 5 قرن دارد، که البته برخی از اهالی روستا بر این باورند که وجود مقبره امام زادگان حمزه رضا و خاتون رضا در این روستا قدمت آن را به بیش از 10 قرن می رساند. مقبره این امامزادگان از معماری قدیمی و بسیار زیبایی برخوردار می باشد. این روستا در روزگاران قدیم به نام کران شناخته می شده است اما بعد از گذشت مدتی به کوشکسرا، یعنی کشک سرا تبدیل شده است. روستای کشک سرا از سطح دریا 7 متر ارتفاع دارد و ویژگی ها و عوامل طبیعی آن تاثیر بسیار زیادی در تعیین نام و رشد جمعیت آن داشته است.

 

 

جنگل های سرسبز نظیر جنگل زیبای خانیکان و زمین های مرتفع زیادی در اطراف روستا قرار دارد و به همین دلیل مردم روستا اغلب به کشاورزی مشغول می باشند. از دیگر فعالیت های مردم روستای کشک سرا برای امرار معاش می توان به دامداری، مشاغل صنعتی و اداری اشاره نمود که هنوز دامداری در این روستا به صورت سنتی صورت می گیرد. یکی دیگر از دیدنی های روستای کوشکسرا موزه مردم شناسی آن است که در آن مجموعه خاص و منحصر به فردی از اشیا و آثار مازندران و دیگر اقوام ایران در مکعرض دید عموم قرار گرفته است.

 

 


شهر رویان

شهر رویان که از آن با عنوان علمده نیز یاد می شود یکی از شهر های استان مازندران ایران است و در غرب این استان و در کنار دریای خزر واقع شده است. این شهر دیدنی بین شهرهای نور و نوشهر قرار دارد. شهر رویان از سمت شرق به شهرستان نور و از غرب به شهرستان نوشهر، از شمال در مجاورت دریای خزر از جنوب به سلسله جبال البرز منتهی شده است. فاصله رویان با مرکز استان مازندران حدود 118 کیلومتر می باشد. بر اساس سرشماری که در سال 1390 صورت گرفت این شهر 7200 نفر جمعیت دارد. رویان نام منطقه وسیعی از مرکز مازندران بوده که در سال های اخیر پس از تصویب تبدیل روستای علمده از توابع بخش مرکزی شهرستان نور به شهر و نسبت تاریخی و تنگاتنگ روستای مذکور با منطقه رویان، شهر نام برده به شهر رویان تغییر نام پیدا کرد.

 

 

مردم رویان به زبان مازندرانی و گویش کجوری که از زیر مجموعه گویش کهن طبری رویانی است صحبت می‌کنند. این گویش به گویش مردم شهرستان نور و چالوس نزدیک می باشد. رویان از دو واژه روین و مند تشکیل شده، این دو واژه اشاره به دامنه کوهی که در آن گیاه فراوان می‌روید دارد.

 

 


منطقه چلک

منطقه توریستی و بسیار محبوب چلک از جاهای دیدنی نوشهر بوده و یکی از بهترین مناطق شمال به منظور سرمایه گذاری، ساخت و ساز، خرید و فروش زمین و ویلا، گردشگری و غیره است. منطقه چلک دارای جمعیت بومی و غیر بومی زیادی می باشد که جمعیت غیر بومی آن بیشتر توریست هایی از اقصی نقاط کشور هستند. نزدیک بودن به شهرستان نوشهر، فرودگاه، جاده چالوس، پارک سیسنگان، سد خاکی آویدر، نزدیکی به ییلاقات نوشهر نظیر کجور، کدیر، وازک، دلسم، ویسر، نیچکوه، کندلوس، واز، پول، شاه ناجر و بسیاری از مناطق دیگر باعث شده تا منطقه چلک به محیطی فوق العاده جهت سکونت، سرمایه گذاری و بوم گردی تبدیل گردد.

 

 

انواع فروشگاه ها و مراکز خرید لازم به منظور خرید نیازهای خوراکی نظیر نانوایی، سوپر مارکت، قصابی و مرغ فروشی نیز در منطقه چلک موجود هستند. شهرک های ساحلی چلک همانند شهرک اندیشه، شهرک نگین و همچنین شهرک های معروف جنگلی معروف و برند موجود در منطقه چلک شامل شهرک میانجی، شهرک انوش، شهرک سی گل، شهرک صنوبر، شهرک پامچالان، شهرک منظر دریا، شهرک نارنج، شهرک شالی، نشانگر اشتیاق عظیم سرمایه گذاران و هموطنان گرامی جهت خرید ویلا و ملک در منطقه چلک می باشد تا بتوانند علاوه بر سرمایه گذاری اقتصادی، مکانی امن و آرام را جهت تفریحات و آرامش خود برگزینند.

 

 


دریاچه خضرنبی

دریاچه خضر نبی یک دریاچه نیم هکتاری با عمق 5 متر است که در ارتفاع دو کیلومتری از سطح آب واقع شده است. این دریاچه دارای آب شیرین و زلالی است که منظره فوق العاده ای ایجاد کرده است و به عقیده افراد بومی برای درمان بسیاری از بیماری ها نیز مفید است. انواع حیوانات و پرندگان نظیر گوزن، شوکا، مرال،خرس و پلنگ نیز در اطراف این دریاچه زندگی می کنند. نام این دریاچه از باور ریش سفیدان که معتقدند حضرت خضر از این دریاچه گذر کرده سرچشمه گرفته است. با توجه به شرایط اقلیمی حاکم در این منطقه بهترین زمان سفر به دریاچه خضر نبی، فصل تابستان بوده و گردشگران می توانند در این ایام سال بدون نگرانی از تغییرات ناگهانی آب و هوایی سفر بسیار لذت بخشی داشته باشند.

 

 

مسیر دسترسی به دریاچه خضر نبی نوشهر از جاده ی زیبا و پر پیچ و خم چالوس آغاز می شود و پس از عبور از کنار درختان سر به فلک کشیده که تصویری زیبا در آسمان ساخته است به تونل سرد و تاریکِ کندوان که تنهایی در آن موج می زند، میرسیم در 25 کیلومتری چالوس به کرج به دو راهی کجور و پس از گذر کردن از پل رودخانه چالوس و ریختن تمام دردها و دلتنگی ها، غصه ها در آن رودخانه و جا گذاشتن شان زیر آن پل به جاده آسفالته خواهیم رسید و پس از طی مسافت 4 کیلومتر و قبل از رسیدن به آبادی پل کجور به دوراهی شوسه و جاده روستایی زیبا و لذت بخش نیمور می رسیم که با گذشت از این جاده خاکی زیبا از مسیر اصلی خارج شده ،از مسیری پر شیب و کوهستانی با مارپیچ های فراوان گذر می‌کنیم. پس از آن وارد جاده ی شوسه که هفت کیلومتر با دریاچه خضر نبی فاصله دارد می رسیم.

 

 


روستای سنگ تجن

سنگ تجن نام روستایی در نزدیکی جنگل در نوشهر است که دارای زمین های حاصلخیزی برای کشاورزی است. تجن نام یکی از گونه های گیاهی مانند نی خیزران است که در کنار دریای خزر رشد می کرده است. درکتاب ایرج افشار سیستانی با عنوان پژوهشی در نام شهرهای ایران در رابطه با شهر نوشهر نوشته شده: شهر نوشهر در سال 1327 هجری قمری در استان مازندران ایجاد شده است که این شهر در گذشته، در قرن نهم هجری قمری روستایی به نام خواج یا خواجک وجود داشته است که در گذر زمان آن را سنگ تجن نامیده اند که ملک ساعدالدوله تنکابنی در آن واقع بوده است. بعدها و در گذر زمان به دلیل قرار گرفتن در کنار دریای مازندران و نیز عبور و مرور کشتی های بازرگانی و تجاری، حبیب الله خان تنکابنی توجه خاصی نسبت به این منطقه نشان میدهد و حبیب آباد نام گرفت.

 

 

دو چشمه گردوک و اسپی یو در روستای سنگ تجن واقع شده اند که از چشمه های پرآب شهرستان نوشهر به شمار می روند و آب شرب و آشامیدنی این شهرستان نیز از این چشمه ها تامین می شود. از آنجایی که روستای سنگ تجن یکی از روستاهای معروف استان مازندران می باشد و همچنین از جاذبه های طبیعی غنی است هرساله گردشگران و بازدیدکنندگان زیادی را به این روستا می کشاند.

 

 


روستای زانوس

روستای زانوس یکی دیگر از روستاهای بخش کجور است که در نوشهر واقع شده است. این روستا در دهستان زانوس رستاق واقع شده است و جمعیت آن 103 نفر 38 خانوار براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال 1385 بوده است. در سال 1306 هجری قمری، ناصرالدین شاه،در سفری که به منطقه کجور داشت، در تنگه زانوس نیز توقف داشت. وی که مجذوب زیبایی طبیعت شده بود، دستور داد تا کمال‌الملک این تنگه را به تصویر بکشد. کمال‌الملک از نقاشی دره زانوس به عنوان یکی از آثار باارزش خود نام برده است. این تابلوی زیبا در تالار اصلی کاخ موزه گلستان نصب شده است.

 

 

آب و هوای این منطقه معتدل کوهستانی است و در گذشته که امکانات رفاهی کمتر بوده است، بسیاری از ساکنان شهرهای شمالی مانند نوشهر و چالوس برای فرار از گرما و هوای شرجی، تابستان‌ها را در این قریه می‌گذراندند. شهرت روستای زانوس علاوه بر فرهنگ غني مردم آن، محیط طبیعی بکر و دست نخورده، آب و هوای مطبوع، ارتفاع مناسب از سطح دریا و چشمه سارهای زلال و آب فراوان آن است. روستای زانوس از تاریخی کهن و قدمتی بیش از پازنده قرن برخوردار می باشد.

 

 


روستای خوشل

خوشل نام یک روستای بسیار زیبا در دهستان زانوس رستاق از توابع بخش کجور شهرستان نوشهر می باشد که دارای آب و هوایی معتدل و مرطوب است و از همین رو در تمامی فصول سال می توانید از آن دیدن کنید و لذت ببرید.

 

 

تنوع پوشش گیاهی در این روستا بسیار است. عمده مردم این روستا به کشاورزی، زراعت و باغداری می پردازند. گل های زینتی و میوه های فصلی در این روستا به وفور پیدا می شوند، تنوع جانوری در خوشل بسیار زیاد بوده و شامل جانوران اهلی و غیراهلی می باشد.

 

 


روستای نيمور

کجور روستاهای دیدنی زیادی در دل خود جای داده است. روستای توریستی و بسیار دیدنی نیمور یکی از روستاهای شهرستان نوشهر و بخش کجور است که فاصله ی آن با نوشهر تقریبا 65 کیلومتر می باشد. روستایی که گرمای تابستان در آن بلندای تابستان رنگ می بازد. روستای نیمور که ییلاقی کوهستانی با آب و هوای معتدل است از جنوب به روستای کوهپر، از شمال به جنگل و کوهستان، از غرب به روستای ویسر و از شرق به روستای اویل منتهی شده است.

 

 

جمعیت ثابت روستای نیمور کجور چیزی حدود 320 خانوار است که در ایام تابستان به 3 هزار نفر نیز می رسد. شغل اصلی اهالی نیمور دامپروری و کشاورزی می باشد. در صورتی که قصد سفر به کجور را دارید پیشنهاد می دهیم حتما به این روستا سر بزنید.

 مطالب مشابه


اقامتگاه های قابل اجاره در این منطقه

نمایش بیشتر
ویلا ساحلی نصف جهان 1 ، لب دریا (نوشهر)
ویلا ساحلی نصف جهان 1 ، لب دریا (نوشهر)

مازندران , نوشهر , بلوار...

ویلا، ساحلی

70 متر، 1 خواب، تا 6 مهمان

میهمان نواز

امتیاز (2 نظر)


وسط هفته: 880,000
آخر هفته: 1,320,000
تعطیلات: 2,200,000
نوروز: 3,300,000
تومان
جزئیات
ویلا دربستی موج ارزان قیمت در شمال (نوشهر)
ویلا دربستی موج ارزان قیمت در شمال (نوشهر)

مازندران , نوشهر , سیترا

ویلا، ساحلی، ارزان

75 متر، 1 خواب، تا 6 مهمان

میهمان دوست

امتیاز (1 نظر)


وسط هفته: 390,000
آخر هفته: 500,000
تعطیلات: 660,000
نوروز: 660,000
تومان
جزئیات
آپارتمان ایلیا (نوشهر)
آپارتمان ایلیا (نوشهر)

مازندران , نوشهر , سیترا

آپارتمان مبله (روزانه و...، شهری، ارزان

95 متر، 2 خواب، تا 7 مهمان

میهمان نواز

امتیاز (2 نظر)


وسط هفته: 500,000
آخر هفته: 720,000
تعطیلات: 1,100,000
نوروز: 1,650,000
تومان
جزئیات
ویلا ساحلی نصف جهان 6 (نوشهر)
ویلا ساحلی نصف جهان 6 (نوشهر)

مازندران , نوشهر , نصف جهان

ویلا، ساحلی

120 متر، 2 خواب، تا 10 مهمان

میهمان دوست

امتیاز (1 نظر)


وسط هفته: 1,320,000
آخر هفته: 1,870,000
تعطیلات: 3,300,000
نوروز: 4,950,000
تومان
جزئیات
ویلا استخر جنگلی ماه جنگل (نوشهر)
ویلا استخر جنگلی ماه جنگل (نوشهر)

مازندران , نوشهر , مزگاه

ویلا، جنگلی، لوکس

150 متر، 2 خواب، تا 6 مهمان

میهمان دوست

امتیاز (1 نظر)


وسط هفته: 2,750,000
آخر هفته: 3,080,000
تعطیلات: 3,300,000
نوروز: 6,270,000
تومان
جزئیات
آپارتمان ساحلی موج 2 (نوشهر، پلاژ حسینی)
آپارتمان ساحلی موج 2 (نوشهر، پلاژ حسینی)

مازندران , نوشهر , پلاژ...

آپارتمان مبله (روزانه و...، ساحلی

105 متر، 2 خواب، تا 6 مهمان

میهمان دوست

امتیاز (1 نظر)


وسط هفته: 990,000
آخر هفته: 1,100,000
تعطیلات: 1,870,000
نوروز: 1,870,000
تومان
جزئیات
ویلای ساحلی سروش، رو به دریا (نوشهر)
ویلای ساحلی سروش، رو به دریا (نوشهر)

مازندران , نوشهر , پلاژ...

ویلا، ساحلی، ارزان

100 متر، 2 خواب، تا 6 مهمان

میهمان نواز

امتیاز (2 نظر)


وسط هفته: 720,000
آخر هفته: 830,000
تعطیلات: 1,430,000
نوروز: 1,650,000
تومان
جزئیات
ویلای بزرگ و دربستی دهکده سبز (نوشهر)
ویلای بزرگ و دربستی دهکده سبز (نوشهر)

مازندران , نوشهر , ملکار

ویلا، جنگلی

220 متر، 3 خواب، تا 12 مهمان

میهمان دوست

امتیاز (1 نظر)


وسط هفته: 1,320,000
آخر هفته: 1,500,000
تعطیلات: 1,500,000
نوروز: 2,640,000
تومان
جزئیات
ویلا ساحلی نصف جهان ۸ (نوشهر)
ویلا ساحلی نصف جهان ۸ (نوشهر)

مازندران , نوشهر , بلوار...

ویلا، ساحلی

90 متر، 1 خواب، تا 6 مهمان

امتیاز (1 نظر)


وسط هفته: 1,320,000
آخر هفته: 1,870,000
تعطیلات: 3,300,000
نوروز: 4,400,000
تومان
جزئیات
ویلا جنگلی کیان (نوشهر)
ویلا جنگلی کیان (نوشهر)

مازندران , نوشهر , ۳۰سنگان

ویلا، جنگلی، ارزان

110 متر، 2 خواب، تا 12 مهمان

امتیاز (1 نظر)


وسط هفته: 660,000
آخر هفته: 770,000
تعطیلات: 1,320,000
نوروز: 2,750,000
تومان
جزئیات
ویلای تمیز و مرتب (نوشهر)
ویلای تمیز و مرتب (نوشهر)

مازندران , نوشهر , موسی آباد

ویلا، جنگلی، ارزان

100 متر، 2 خواب، تا 5 مهمان

امتیاز (1 نظر)


وسط هفته: 770,000
آخر هفته: 770,000
تعطیلات: 1,100,000
نوروز: 1,650,000
تومان
جزئیات
ویلای چهارخواب لوکس استخردار محسن (نوشهر)
ویلای چهارخواب لوکس استخردار محسن (نوشهر)

مازندران , نوشهر , خیابان...

ویلا، شهری، لوکس

320 متر، 4 خواب، تا 8 مهمان

امتیاز (1 نظر)


وسط هفته: 4,400,000
آخر هفته: 5,500,000
تعطیلات: 7,700,000
نوروز: 9,900,000
تومان
جزئیات
ویلای دوخوابه جنگلی استخردار (نوشهر)
ویلای دوخوابه جنگلی استخردار (نوشهر)

مازندران , نوشهر , پردیس

ویلا، شهری، لوکس

150 متر، 2 خواب، تا 10 مهمان

امتیاز (1 نظر)


وسط هفته: 2,420,000
آخر هفته: 3,390,000
تعطیلات: 3,850,000
نوروز: 5,500,000
تومان
جزئیات
سوئیت موج (نوشهر، پلاژ حسینی)
سوئیت موج (نوشهر، پلاژ حسینی)

مازندران , نوشهر , پلاژ...

آپارتمان مبله (روزانه و...، ساحلی، ارزان

35 متر، 0 خواب، تا 2 مهمان

امتیاز (1 نظر)


وسط هفته: 500,000
آخر هفته: 610,000
تعطیلات: 830,000
نوروز: 940,000
تومان
جزئیات
آپارتمان ساحلی موج 3 (نوشهر، پلاژ حسینی)
آپارتمان ساحلی موج 3 (نوشهر، پلاژ حسینی)

مازندران , نوشهر , پلاژ...

آپارتمان مبله (روزانه و...، ساحلی

105 متر، 2 خواب، تا 6 مهمان

امتیاز (1 نظر)


وسط هفته: 830,000
آخر هفته: 940,000
تعطیلات: 1,760,000
نوروز: 1,870,000
تومان
جزئیات
آپارتمان ساحلی موج 1 (نوشهر، پلاژ حسینی)
آپارتمان ساحلی موج 1 (نوشهر، پلاژ حسینی)

مازندران , نوشهر , پلاژ...

آپارتمان مبله (روزانه و...، ساحلی

105 متر، 2 خواب، تا 6 مهمان

امتیاز (1 نظر)


وسط هفته: 880,000
آخر هفته: 990,000
تعطیلات: 1,760,000
نوروز: 1,870,000
تومان
جزئیات
ویلای سه خوابه پای کوه (نوشهر، مزگاه)
ویلای سه خوابه پای کوه (نوشهر، مزگاه)

مازندران , نوشهر , مزگاه

ویلا، جنگلی، لوکس

160 متر، 3 خواب، تا 9 مهمان

امتیاز (1 نظر)


وسط هفته: 3,630,000
آخر هفته: 3,850,000
تعطیلات: 4,950,000
نوروز: 5,500,000
تومان
جزئیات
ویلا دربستی، استخردار نیکان (نوشهر، مزگاه)
ویلا دربستی، استخردار نیکان (نوشهر، مزگاه)

مازندران , نوشهر , مزگاه

ویلا، جنگلی، لوکس

140 متر، 2 خواب، تا 7 مهمان

امتیاز (1 نظر)


وسط هفته: 2,420,000
آخر هفته: 3,300,000
تعطیلات: 4,620,000
نوروز: 7,700,000
تومان
جزئیات
ویلای دربستی، تریبلکس مقیمی (نوشهر)
ویلای دربستی، تریبلکس مقیمی (نوشهر)

مازندران , نوشهر , کپورچال

ویلا، جنگلی، لوکس

150 متر، 3 خواب، تا 8 مهمان

امتیاز (1 نظر)


وسط هفته: 2,200,000
آخر هفته: 3,080,000
تعطیلات: 3,300,000
نوروز: 3,850,000
تومان
جزئیات
ویلای دربستی، ساحلی مقیمی (نوشهر)
ویلای دربستی، ساحلی مقیمی (نوشهر)

مازندران , نوشهر , امیر رود

ویلا، ساحلی، لوکس

300 متر، 3 خواب، تا 10 مهمان

امتیاز (1 نظر)


وسط هفته: 3,300,000
آخر هفته: 3,850,000
تعطیلات: 4,400,000
نوروز: 5,500,000
تومان
جزئیات
ویلای دربستی، سه خوابه آراد (نوشهر)
ویلای دربستی، سه خوابه آراد (نوشهر)

مازندران , نوشهر , گلستان

ویلا، جنگلی

160 متر، 3 خواب، تا 20 مهمان

امتیاز (1 نظر)


وسط هفته: 1,100,000
آخر هفته: 1,430,000
تعطیلات: 2,200,000
نوروز: 2,750,000
تومان
جزئیات
ویلای مهراوه (نوشهر)
ویلای مهراوه (نوشهر)

مازندران , نوشهر , سیسنگان

ویلا، جنگلی، لوکس

140 متر، 2 خواب، تا 6 مهمان

امتیاز (1 نظر)


وسط هفته: 1,650,000
آخر هفته: 2,090,000
تعطیلات: 2,200,000
نوروز: 2,750,000
تومان
جزئیات
ویلای استخردار باران (نوشهر)
ویلای استخردار باران (نوشهر)

مازندران , نوشهر , لتینگان

ویلا، جنگلی، لوکس

520 متر، 4 خواب، تا 10 مهمان

امتیاز (1 نظر)


وسط هفته: 3,850,000
آخر هفته: 4,950,000
تعطیلات: 6,050,000
نوروز: 8,250,000
تومان
جزئیات
ویلا استخردار خانه سفید (نوشهر)
ویلا استخردار خانه سفید (نوشهر)

مازندران , نوشهر , لتینگان

ویلا، جنگلی، لوکس

170 متر، 3 خواب، تا 6 مهمان

امتیاز (1 نظر)


وسط هفته: 3,520,000
آخر هفته: 3,850,000
تعطیلات: 4,950,000
نوروز: 8,250,000
تومان
جزئیات
سوئیت یک خوابه (سیسنگان، نوشهر)
سوئیت یک خوابه (سیسنگان، نوشهر)

مازندران , نوشهر , سیسنگان

ویلا، جنگلی، ارزان

45 متر، 1 خواب، تا 4 مهمان

امتیاز (1 نظر)


وسط هفته: 390,000
آخر هفته: 500,000
تعطیلات: 990,000
نوروز: 1,099,000
تومان
جزئیات
ویلای استخردار خانه سفید (نوشهر)
ویلای استخردار خانه سفید (نوشهر)

مازندران , نوشهر , لتینگان

ویلا، جنگلی، لوکس

170 متر، 3 خواب، تا 6 مهمان

امتیاز (1 نظر)


وسط هفته: 2,970,000
آخر هفته: 3,300,000
تعطیلات: 3,850,000
نوروز: 5,500,000
تومان
جزئیات