آشنایی با تاریخچه حمام منصوریه اردبیل

آشنایی با تاریخچه حمام منصوریه اردبیل

حمام منصوریه یکی دیگر از حمام های تاریخی و از جاذبه های کهن اردبیل است که واقع در میدان عالی قاپو، خیابان انقلاب است و مربوط به دوره قاجار می باشد. حمام محله ای منصوریه که در مجاورت مسجد منصوریه واقع شده است یادگار دوره قاجار و دارای سبک معماری این دوره و مشابه حمامهای همدوره خود همچون حمام ابراهیم آباد، سیدآباد و یعقوبیه می باشد. آخرین مالکین این بنا وراث آقای انتظامی می باشد.

حمام منصوریه یکی دیگر از حمام های تاریخی و از جاذبه های کهن اردبیل است که واقع در میدان عالی قاپو، خیابان انقلاب است و مربوط به دوره قاجار می باشد. حمام محله ای منصوریه که در مجاورت مسجد منصوریه واقع شده است یادگار دوره قاجار و دارای سبک معماری این دوره و مشابه حمامهای همدوره خود همچون حمام ابراهیم آباد، سیدآباد و یعقوبیه می باشد. آخرین مالکین این بنا وراث آقای انتظامی می باشد. در اثر آتش سوزی بخشهایی از این حمام و تزئینات به کار رفته در بخش سربینه از بین رفته است. ورود به داخل بنا از طریق هشتی مستطیل شکلی میسر می گردد. پوشش این بخش تخت و دارای اتاقکی جهت حمام کارگران بوده است که در حال حاضر این اتاقک تخریب شده است. پس از گذر از هشتی با دو زاویه 90 و 45 درجه وارد بخش سربینه با پلان هشت و نیم هشت می شویم این بخش در کاربندی های سقف دارای تزئینات نقاشی با طرح های اسلیمی بوده است که در حال حاضر بر روی نقاشی های باقیمانده اندود گچ کشیده شده است. پوشش این بخش گنبد عرقچین با کاربندی بر روی زمینه هشت می باشد.

 

تزئینات بکار رفته در بخش سربینه شامل نقاشی هایی در طرحهای اسلیمی و گل و گیاه بوده که بخشهایی از آن در اثر آتش سوزی از بین رفته است ولی قسمتهایی از این تزئینات در زیر اندود گچ حفظ شده است. این بخش همچنین دارای گنبدی با کاربندی اجرا شده بر روی زمینه هشت و نیم هشت می باشد که علاوه بر نقش سازه ای نقش تزئینی را نیز ایفا می کند. همچنین در بخشهایی از سربینه از کاشی لعابدار در رنگهای متنوع همچون فیروزه ای استفاده شده است.

 

بنا دارای پی سنگی با ملات شفته آهکی و جرزها و پایه های آجری به ضخامت هشتاد الی صد سانتیمتر می باشد که در مقابل نیروهای رانشی گنبد در طول زمان مقاومت کرده اند. همچنین از سایر حمام های تاریخی شهر اردبیل می توان حمام ابراهیم آباد و حمام ملاهادی را نام برد.مطالب مشابه


اقامتگاه های قابل اجاره در این منطقه

نمایش بیشتر
خانه ویلایی دربستی عزیزی ( اردبیل)
خانه ویلایی دربستی عزیزی ( اردبیل)

اردبیل , اردبیل , جنب پمپ...

ویلا، شهری، ارزان

88 متر، 1 خواب، تا 7 مهمان

امتیاز (1 نظر)


وسط هفته: 660,000
آخر هفته: 770,000
تعطیلات: 1,100,000
نوروز: 1,430,000
تومان
جزئیات
ویلا باغ دو خوابه جاوید (اردبیل)
ویلا باغ دو خوابه جاوید (اردبیل)

اردبیل , اردبیل , شورابیل

ویلا، روستایی، ارزان

110 متر، 2 خواب، تا 16 مهمان

امتیاز (1 نظر)


وسط هفته: 550,000
آخر هفته: 880,000
تعطیلات: 1,100,000
نوروز: 1,320,000
تومان
جزئیات
هاستل پاییز، اتاق های دونفره (اردبیل)
هاستل پاییز، اتاق های دونفره (اردبیل)

اردبیل , اردبیل , بازار

هاستل، شهری، ارزان

20 متر، 0 خواب، تا 3 مهمان

امتیاز (1 نظر)


وسط هفته: 220,000
آخر هفته: 220,000
تعطیلات: 220,000
نوروز: 220,000
تومان
جزئیات