سیری در روستای کردعلی اردبیل

سیری در روستای کردعلی اردبیل

این روستای دیدنی دارای باغات گیلاس و آلبالو است که در بعضی از باغات درختانی با طول عمر بیش از چهارصد سال یافت شده که نمونه آن درخت شاه توت در کنار ملا گلی است. روستا ییلاقی بوده و در تابستان جمعیت آن تا سه برابر افزایش می یابد.

کردعلی روستایی تاریخی، چهارصد ساله و جذاب و با طبیعت بکر و بی‌نظیر در دهستان هیر استان اردبیل است که در جوار دیدنی های طبیعی جذاب دیگر هیر جا گرفته و محبوبیت بالایی دارد. کردعلی با سه روستای اوریق و کریق و یایچی هم مرز است. این روستای دیدنی دارای باغات گیلاس و آلبالو است که در بعضی از باغات درختانی با طول عمر بیش از چهارصد سال یافت شده که نمونه آن درخت شاه توت در کنار ملا گلی است. روستا ییلاقی بوده و در تابستان جمعیت آن تا سه برابر افزایش می یابد. آبیاری باغات و زمینهای کشاورزی توسط چندین چشمه طبیعی و سد خاکی سد زربیل که متعلق به روستای یایچی است انجام می‌شود، این سد در سال 1375 تاسیس گردیده است.  حق آبه از نهر موسوم به بیله درق که بصورت مشترک بین یایچی و کردعلی میباشد صورت گرفته و با شروع گرما بیشتر جنبه ییلاقی داشته و ماهیگیری از تفریحات گردشگری روستا میباشد.

 

با اجرای طرح هایی روستایی از گسترش بی رویه روستا در محدوده خارج روستا جلوگیری بعمل آمده و روستا محدود به شمال (یوخاری باش) و جنوب (آشاقی باش) قبرستان روستا میباشد و ارائه خدمات شامل برق و گاز و آب روستایی به بناهایی که از سال 1394 به بعد خارج از حریم قدیمی روستا احداث شود ممنوع بوده و توسط مراجع ذی‌صلاح بناهای خارج حریم روستا تخریب میگردد. بر اساس سرشماری سال 1385 جمعیّت این روستا 247 نفر بوده و کردعلی از روستاهای کم جمعیت اردبیل به شمار می‌رود.

 

به منظور آشنایی بیشتر با دهستان هیر، مطلب سفر به شهر هیر اردبیل را مطالعه کنید. دهستان هیر دارای دیدنی های جذاب دیگری نیز است که از بین آن ها می توان به روستای یایچی اشاره نمود.

 

مطالب مشابه