تجربه سفر به بخش گندمان

تجربه سفر به بخش گندمان

گندمان دارای فرهنگ و گویش و موسیقی بختیاری است. کشاورزی، دامداری، پرورش اسب های پاک بختیاری و قالی بافی و قالیچه بختیاری از جمله مشاغل این منطقه است. تاریخچه این شهر به هزاران سال قبل از سلطنت بهرام گور می رسد. در کنار این شهر که امروزه چاربازار یا چاروزار نامیده می شود، بقایای چاربازار معروف روزگاری به چشم می خورد. جد بزرگ قشقایی ها امیر قاضی شاهیلو که به درخواست شاه اسماعیل صفوی برای پیشبرد مکتب شیعه به این منطقه سفر کرده بود در گندمان دار فانی را وداع گفت.

گندمان شهری در استان چهارمحال و بختیاری است. این شهر مرکز اداری بخش گدامان در بروجن است. گندمان در پانزده کیلومتری جنوب بروجن و هفتاد و پنج کیلومتری مرکز استان است. گندمان بر اساس سرشماری سال 1384، 5578 نفر جمعیت داشته است. گندمان دارای فرهنگ و گویش و موسیقی بختیاری است. کشاورزی، دامداری، پرورش اسب های پاک بختیاری و قالی بافی و قالیچه بختیاری از جمله مشاغل این منطقه است. تاریخچه این شهر به هزاران سال قبل از سلطنت بهرام گور می رسد. در کنار این شهر که امروزه چاربازار یا چاروزار نامیده می شود، بقایای چاربازار معروف روزگاری به چشم می خورد. جد بزرگ قشقایی ها امیر قاضی شاهیلو که به درخواست شاه اسماعیل صفوی برای پیشبرد مکتب شیعه به این منطقه سفر کرده بود در گندمان دار فانی را وداع گفت.

 

تالاب بین المللی و خیره کننده گندمان در جنوب غربی این شهر قرار دارد و در کنار امامزاده مادر دختر در ورودی شهر پارکی زیبا و نیمه طبیعی قرار دارد. همانطور که می دانید، تالاب گندمان معروف ترین دیدنی این بخش به شمار می رود. آب این تالاب و معمولاً در تمام فصول سال اعم از بارندگی یا خشکی نسبتاً خشک از منابع آبی مختلف مانند رودخانه آق بلاغ و چشمه هایی که در حاشیه این تالاب قرار دارند، تغذیه می شود. مانند چشمه های نصیرآباد و گل کوچ و بیگ و در فهرست کنوانسیون رامسر به ثبت رسیده است.

 

شما می توانید با مطالب منتشر شده در وبسایت آنی‌جا، آشنایی بهتری با دیدنی های بخش گندمان استان چهارمحال و بختیاری به دست آوریدف برای مثال، آشنایی با آبشار او اسپید و دیدنی های اطراف آن و مروری بر تاریخچه پل کنرک بروجن.

 

مطالب مشابه