معرفی فارسان و جاذبه های بومگردی آن

معرفی فارسان و جاذبه های بومگردی آن

فارسان شهری در استان چهارمحال و بختیاری است. شهرستان فارسان از شرق به شهرستان شهرکرد، از شمال به شهرستان کوهرنگ، از جنوب به شهرستان اردل و از جنوب شرق به شهرستان کیار محدود می شود. گویش بختیاری توسط مردم این شهر تکلم می شود. فرش دستباف یکی از شاخص ترین و گران قیمت ترین صنایع دستی فارسان با قدمت طولانی است. آنها در بسیاری از جوامع ساخته می شوند و شامل طرح ها و الگوهای مختلفی هستند.

فارسان شهری در استان چهارمحال و بختیاری است. شهرستان فارسان از شرق به شهرستان شهرکرد، از شمال به شهرستان کوهرنگ، از جنوب به شهرستان اردل و از جنوب شرق به شهرستان کیار محدود می شود. گویش بختیاری توسط مردم این شهر تکلم می شود. بختیاری ها بخشی از قوم لر هستند و در جنوب غربی ایران ساکن هستند. گویش بختیاری یکی از گویش های زبان لری و یکی از گویش های جنوب غربی ایران است. این گویش شامل تعداد زیادی اصطلاحات پهلوی و اوستایی میانه است. فرش دستباف یکی از شاخص ترین و گران قیمت ترین صنایع دستی فارسان با قدمت طولانی است. آنها در بسیاری از جوامع ساخته می شوند و شامل طرح ها و الگوهای مختلفی هستند. قالی بافی، جاجیم یافی، چغا بافی، خرسک بافی (نوعی قالی)، نمد مالی، کلاه مالی، مینا دوزی، توری دوزی و گیوه دوزی از دیگر دستبافت هایی است که همچنان در فارسان رواج دارد. استعداد و علاقه شدید ساکنان آن به فرهنگ و هنر یکی از شاخص ترین ویژگی های شهرستان فارسان است.

 

در نتیجه رشته های فرهنگی شهر مانند شعر و ادبیات، تئاتر و تئاتر، شاهنامه خوانی و... در کشور کارنامه شگفت انگیزی دارند. به عنوان مثال گروه تئاتر شهر آثار متعددی را در جشنواره بین المللی تئاتر فجر ارائه کرده است. این شهر همچنین میزبان جشنواره تئاتر ققنوس است، جشنواره تئاتر استانی که هر ساله برگزار می شود. شهرستان فارسان در منطقه ای کوهستانی در 50 درجه و 35 دقیقه طول شرقی و 32 درجه و 16 دقیقه عرض شمالی واقع شده است. ارتفاع آن از سطح دریا 2072 متر است. شهرستان فارسان در 35 کیلومتری شهرکرد در میان کوه های پیشکوه قرار دارد.

 

کوه کالک که به نام کوه آبی نیز شناخته می شود، در جنوب شهر قرار دارد و در بیشتر سال پوشیده از برف است. زاگرس در مکانی مرتفع با آب و هوای مناسب ایجاد شده است. مردم از سراسر کشور در فصول گرم سال برای لذت بردن و تنوع آب و هوا به این شهر می روند. از دیدنی های فارسان می توان چشمه وقت و ساعت شمس‌آباد و دیدنی های اطراف آن و غار جهان‌بین هفشجان را نام برد.

 

مطالب مشابه

اقامتگاه های قابل اجاره در این منطقه

نمایش بیشتر
اقامتگاه بوم گردی پیرغار (فارسان)
اقامتگاه بوم گردی پیرغار (فارسان)

چهارمحال بختیاری , فارسان ,...

اقامتگاه بوم گردی، روستایی، ارزان

750 متر، 8 خواب، تا 6 مهمان

(2 نظر)
میهمان نواز

وسط هفته: 550,000
آخر هفته: 660,000
تعطیلات: 660,000
تومان
ویلا دربستی شهامت (چهارمحال بختیاری، فارسان)
ویلا دربستی شهامت (چهارمحال بختیاری، فارسان)

چهارمحال بختیاری , فارسان ,...

ویلا، کوهستانی

100 متر، 1 خواب، تا 20 مهمان

(1 نظر)
میهمان دوست

وسط هفته: 1,660,000
آخر هفته: 2,200,000
تعطیلات: 3,250,000
تومان
آپارتمان مبله باقری (فارسان)
آپارتمان مبله باقری (فارسان)

چهارمحال بختیاری , فارسان ,...

آپارتمان مبله (روزانه و...، شهری

100 متر، 0 خواب، تا 6 مهمان

(1 نظر)

وسط هفته: 1,100,000
آخر هفته: 1,320,000
تعطیلات: 1,650,000
تومان