تجربه سعود از قله سالداران در فارسان

تجربه سعود از قله سالداران در فارسان

یکی از کوه های شاخص و مرتفع در منطقه کلیدی استان چهارمحال و بختیاری سالداران نام دارد. این کوه در جنوب شرقی کوهرنگ و شمال غربی فارسان قرار دارد. کوه سالداران از تنگه و دشت لاغرک تا تنگه های درکش و ورکش (جنوب شهر جونقان و شمال اردل) (بین کوه های ضراب، سالداران و کلک) امتداد دارد. بلندترین نقطه کوه سالداران حدود 3625 متر از سطح دریا ارتفاع دارد.

یکی از کوه های شاخص و مرتفع در منطقه کلیدی استان چهارمحال و بختیاری سالداران نام دارد. این کوه در جنوب شرقی کوهرنگ و شمال غربی فارسان قرار دارد. کوه سالداران از تنگه و دشت لاغرک تا تنگه های درکش و ورکش (جنوب شهر جونقان و شمال اردل) (بین کوه های ضراب، سالداران و کلک) امتداد دارد. بلندترین نقطه کوه سالداران حدود 3625 متر از سطح دریا ارتفاع دارد. برخی قله اصلی سالداران را کوه کلک می‌دانند. اما کوه کلک در واقع بخشی از کوه سالداران است و با یک یال باریک و کنارگذر به کوه ضراب متصل می شود. در شمال غربی یال اصلی سالداران واقع شده است. کوه کلک دو حوضه رودخانه کارون و زاینده رود را تقسیم کرده و در شمال شرقی گردنه نعل اشکنان قرار دارد. به دلیل باریک بودن در این منطقه به دره لاغرک معروف است. بین ارتفاعات اصلی کوه ضراب و کوه کلک در دشت لاغرک قرار دارد و به سمت جنوب شرقی تا گردنه بین قله اصلی کوه سالداران و کوه احمد لیوه امتداد دارد. از منظر ریخت شناسی، سرزمین لاغرک از آنجایی که گودال بسته است (اصطلاح دشت های کوچکی که در اثر انحلال به وجود آمده اند و مانند دشت ارژن فروچاله هایی در وسط یا در کناره های آن ها فرورفته است).

 

به نظر می رسد که قبلاً به یک دریاچه تبدیل شده است. بدیهی است که تأثیر فرآیندهایی در ساخت سازه اولیه کوه کالک با توجه به عرض زیاد، شیب ملایم آن و همچنین کشش و قوس دامنه های آن نادیده گرفته می شود. شهرها و روستاهای نزدیک به کوه کلک در دامنه شمال شرقی اما شامل باباحیدر، مصیری، سپیدانه، کوانک و امید آباد سراب است. دره شهریاری محل یاورآباد نزدیکترین روستا به چشمه معروف مروارید در منطقه بیرگان از جنوب غربی به دشت لاغرک متصل است. شما با مطالعه مطلب معرفی فارسان و جاذبه های بومگردی آن می توانید با این شهر آشنایی پیدا کنید.

 

همچنین یک جاده خاکی روستای سپیدان واقع در شمال شرقی کوه کلک و یاور آباد واقع در جنوب غربی را به دشت لاغرک متصل می کند. در دره وسیع شمال شرقی کوه کالک، غار و چشمه سراب معروف را خواهید دید. به منظور آشنایی با دریاچه لاغرک که در این کوه واقع شده است، مطلب آشنایی با دریاچه لاغرک فارسان را از بومگردی بخوانید.مطالب مشابه


اقامتگاه های قابل اجاره در این منطقه

نمایش بیشتر
آپارتمان مبله باقری (فارسان)
آپارتمان مبله باقری (فارسان)

چهارمحال بختیاری , فارسان ,...

آپارتمان مبله (روزانه و...، شهری، ارزان

100 متر، 0 خواب، تا 6 مهمان

امتیاز (1 نظر)


وسط هفته: 440,000
آخر هفته: 440,000
تعطیلات: 550,000
نوروز: 550,000
تومان
جزئیات