نگاهی به تاریخچه ای کوتاه از پل تاریخی بهشت آباد

نگاهی به تاریخچه ای کوتاه از پل تاریخی بهشت آباد

بدنه بنا از سنگ و طاق دهانه از آجر و پی ساخته شده است. در 17 مرداد 1380 این اثر که از جاذبه های اردل محسوب می شود به شماره 5983 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید. روستای بهشت آباد در 5 کیلومتری شهر اردل دارای محیطی متمایز است. این روستا با رودخانه بهشت آباد هم مرز است که آن را سرسبز و فعال کرده است.

پل بهشت آباد در زمان قاجار ساخته شده و در شهرستان اردل در فاصله سیصد متری شمال شرقی روستای بهشت آباد قرار دارد. خوانین بختیاری قوی به نام حسینقلی خان ایلخان بختیاری این پل را بر روی رودخانه بهشت آباد در شش کیلومتری شهر اردل احداث کرد. این پل به طول 20 متر در ارتفاع هفت متری رودخانه قرار دارد و در نوک صخره های درکش ورکش ساخته شده است. بدنه بنا از سنگ و طاق دهانه از آجر و پی ساخته شده است. در 17 مرداد 1380 این اثر که از جاذبه های اردل محسوب می شود به شماره 5983 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید. روستای بهشت آباد در 5 کیلومتری شهر اردل دارای محیطی متمایز است. این روستا با رودخانه بهشت آباد هم مرز است که آن را سرسبز و فعال کرده است. آبشارهای زیبا یکی از جاذبه های گردشگری روستای بهشت آباد است. این روستا محل تپه تاریخی بهشت آباد است که گواه قدمت منطقه اطراف است. تصور می شود که تپه قدیمی بین هزاره های چهارم و اول قبل از میلاد وجود داشته است. هر ساله در فصل تابستان تعداد زیادی از گردشگران توسط محیط زیبای آن به این جامعه جذب می شوند.

 

اگر عاشق فضای باز هستید، این مکان ممکن است برای شما ایده آل باشد. در روستای بهشت آباد از توابع اردل از توابع چهار محال بختیاری این پل مربوط به دوران قاجاریه نگهداری می شود. یکی از خوانین بانفوذ بختیاری به نام حسینقلی خان ایلخانی بختیاری این پل را در شش کیلومتری شهر اردل، نزدیک به روستای بهشت آباد و بر روی رودخانه بهشت آباد احداث کرد. روی رودخانه ای به همین نام در 300 متری شمال شرقی شهرک بهشت آباد، جایی است که پل بهشت آباد را می بینید. در ابتدای درکش ورکش، آب کیار و شهر فارسان با هم ترکیب شده و رودخانه بهشت آباد تولید می شود.

 

این پل در جایی ساخته می شود که سازند صخره ای درکش ورکش به باریک ترین نقطه ختم می شود. یکی از خیره کننده ترین پل های استان چهار محال بختیاری پل بهشت آباد است. در سفر به اردل بازدید از دیگر دیدنی هایش را هم پیشنهاد می دهیم، مثلا پارک جنگلی شیاسی و چشمه سرخون.

 

مطالب مشابه

اقامتگاه های قابل اجاره در این منطقه

نمایش بیشتر
بومگردی خانه کاج (چهارمحال، اردل)
بومگردی خانه کاج (چهارمحال، اردل)

چهارمحال بختیاری , اردل ,...

اقامتگاه بوم گردی، کوهستانی، ارزان

120 متر، 3 خواب، تا 18 مهمان

(1 نظر)
میهمان دوست

وسط هفته: 190,000
آخر هفته: 220,000
تعطیلات: 225,000
تومان