نگاهی به نقاط دیدنی دهستان مشایخ

نگاهی به نقاط دیدنی دهستان مشایخ

مشایخ دهستانی بی نظیر در استان چهارمحال و بختیاری است که از بخش جنوب غربی به شهرکرد، از بخش شمالی به اردل، از جنوب به میانکوه، از شرق به بروج و از غرب به دیناران منتهی گردیده است و از همین رو در نقطه ای پر رفت و آمد قرار دارد. جمعیتی نزدیک به سی هزار ساکن و مهاجر دارد که پیشینه های متفاوتی را تشکیل می دهند و به انواع مشاغل می پردازند.

استان چهارمحال و بختیاری سوای شهرها و شهرستان های زیبای که دارد، چندین دهستان هم در دل خود جای داده که این دهستان ها مناطق نسبتا وسیعی بوده و جاذبه های توریستی طبیعی، روستاها، رودها و دیدنی های سرسبز بسیاری دارند. یکی از دهستان های معروف استان چهارمحال و بختیاری مشایخ نام داردکه بیش از سی روستا در آن است. مشایخ دهستانی بی نظیر در استان چهارمحال و بختیاری است که از بخش جنوب غربی به شهرکرد، از بخش شمالی به اردل، از جنوب به میانکوه، از شرق به بروج و از غرب به دیناران منتهی گردیده است و از همین رو در نقطه ای پر رفت و آمد قرار دارد. جمعیتی نزدیک به سی هزار ساکن و مهاجر دارد که پیشینه های متفاوتی را تشکیل می دهند و به انواع مشاغل می پردازند. روستاهای این دهستان عبارتند از دوپلان، رحیم آباد، اسلام آبا، فیروزآباد، آبگلو، بره مرده، جوزستان، پوراز، برنجگان، دورک، دره عشق، دره بید، آبشاران علیا، آبشاران سفلی، معدن، سررک، کل کله، سبزکوه، فرخر، چهارطاق، جغدان، دهنوی علیا، دهنوی سفلی، باجگیران، گاوتوت و گل سفید.

 

مشایخ در هر فصل زیبایی های به خصوص خودش را دارد بهار  و پاییز در آن فوق العاده اند، اما تابستان و زمستان دلپذیری هم دارد. طبیعت این روستا بی نظیر، پوشیده از درختان بلوط، مهلب، پسته کوهی، بادام کوهی، انجیر وحشی و گل خنی است و آن در قارچ و کرفس کمیاب پیدا می شود، منطقه حفاظت شده با حیوانات و پرندگان فوق العاده آن مانند کبک دری، نماد چهارمحال و بختیاری هم بسیار دیدنی اند، مشایخ دارای معادن غنی است که استخراج نشده است و چندین هزار دام و شکارگاه غنی و کمربند کارون بر روی آن قرار دارد. 

 

شما با سفر به استان چهارمحال و بختیاری، فرصت بازدید از دیدنی های بی نظیری را دارید که اگر بخواهیم تنها به دو مورد از آن ها اشاره کنیم، می توان تنگ هونی بازفت و مجموعه طبیعت گردی دوپلان را نام برد.

 مطالب مشابه