سفر به روستای دماب اردل

سفر به روستای دماب اردل

داماب روستایی در بخش مرکزی شهرستان اردل در استان چهارمحال و بختیاری در کشور است که از نقاط بسیار سرد این شهر به شمار می رود. این روستا در دهستان دیناران قرار دارد و مطابق با سرشماری مرکز آمار ایران در سال 1384، جمعیت آن چهل و پنج نفر (9 خانوار) بوده است. با این حال این روزها به بیش از 1300 نفر می رسد.

داماب روستایی در بخش مرکزی شهرستان اردل در استان چهارمحال و بختیاری در کشور است که از نقاط بسیار سرد این شهر به شمار می رود. این روستا در دهستان دیناران قرار دارد و مطابق با سرشماری مرکز آمار ایران در سال 1384، جمعیت آن چهل و پنج نفر (9 خانوار) بوده است. با این حال این روزها به بیش از 1300 نفر می رسد. در روستای دماب صد و بیست خانوار زندگی می کنند. مردم روستای دماب از ایل لر و بختیاری هستند و به زبان لری با گویش بختیاری صحبت می کنند. در این روستا هوا در بهار ملایم، در تابستان گرما، در پاییز کمی سرد و در زمستان بسیار سرد است. اکثر طوایف روستای کری چهاربنیچه از شاخه هفت لنگ دست گیر و همچنین دورکی از جمله طایفه زراسوند و از جمله طایفه مشایخ هستند.

 

شهرستان اردل در تمام شهرستان های استان چهارمحال و بختیاری یکی از جذاب ترین هایش است، مرکز آن همان شهرستان اردل است و بیش از 100 روستا در دل آن وجود دارد، تعدادی از این روستاها طبیعت شگفت انگیزی دارند که نمونه ای از آن را معرفی کردیم. اردل در هفتاد و پنج کیلومتری جنوب غربی شهرکرد و در مسیر جاده شهرکرد - اهواز قرار دارد. آب و هوای آن معتدل تا سرد و خشک و بیشترین دما در تابستان سی و پنج درجه و همچنین کمترین دما در زمستان هفت درجه زیر صفر است.

 

باران معمولی سالانه اردل پانصد میلی متر است. شما با سفر به اردل فرصت بازدید از دیگر دیدنی های جذاب این شهر را هم دارید که بد نیست راجع به آن ها مطالعه ای کوتاه و مختصر داشته باشید، برای مثال، مطالب معرفی دشت هلن و آشنایی با شهر دشتک را مطالعه کنید.

 مطالب مشابه