سفر به دل شهرستان اردل، با رفتن به روستای سرمور

سفر به دل شهرستان اردل، با رفتن به روستای سرمور

روستای سرمور روستایی در مرکز شهرستان اردل در استان چهارمحال و بختیاری ایران است. نام دیگر این روستا روگر است. روگر از دو کلمه تشکیل شده است که یکی مخفف همان کلمه رو به معنای بلند و دیگری گر است که در گویش بختیاری با توجه به اینکه اکثر روستاهای این منطقه در حاشیه رودخانه خروشان قرار دارند به صخره ای بزرگ اطلاق می شود.

روستای سرمور روستایی در مرکز شهرستان اردل در استان چهارمحال و بختیاری ایران است. نام دیگر این روستا روگر است. روگر از دو کلمه تشکیل شده است که یکی مخفف همان کلمه رو به معنای بلند و دیگری گر است که در گویش بختیاری با توجه به اینکه اکثر روستاهای این منطقه در حاشیه رودخانه خروشان قرار دارند به صخره ای بزرگ اطلاق می شود. رو مخفف کلمه به معنای بلند و گور است. آنها معتقدند که این مکان در اصل رو بوده است زیرا پسوند رو بر روی سنگ قبرهایی که تقریباً 200 سال قدمت دارند به نام دو کلمه ای شخص متوفی حک شده است. آنها در کارون ساخته شده اند و در ارتفاعی به نام روگر قرار دارند. در گویش بختیاری آمده که رو کوتاه رودخانه است و وقتی خلیل خان دورکی پسر ابدال خان به این منطقه رسید، شوکه شد و از او پرسید که چگونه به این سرعت به اینجا رسیدی؟ جواب داد: رود آورده ام. که نام این منطقه رودبرد و در نهایت به دلایل تلفظی به روور تغییر یافت. جمعیت روستای سرمور در اثر مهاجرت طی چند سال گذشته کاهش چشمگیری داشته است و امروزه حدود 1000 نفر هستند.

 

بر اساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال 1384 که جمعیت آن در گذشته 983 نفر بوده است، مانند سایر نقاط کشور، جمعیت این روستا جوان و بیکار هستند. فاصله روستای سرمور تا مرکز شهرستان تقریباً 20 کیلومتر و فاصله روستای سرمور تا مرکز استان چهارمحال و بختیاری تقریباً 95 کیلومتر است. پیشنهاد این روستا برای آبرسانی به بخش کشاورزی یکی دیگر از موضوعات مهم است، اما به دلیل موقعیت مساعد و زمین هموار و غنی، در سال های اخیر هیچ اقدام موثری از سوی دولت صورت نگرفته است. بزرگترین رودخانه کشور، رودخانه کارون، در فاصله تقریبی نیم کیلومتری سرمور رد می شود و با بازدید از این روستا، می توانید از کارون هم دیدن کنید.

 

همچنین می توانید با مطالعه مطلب سفری در اردل با بومگردی آشنایی بیشتری با این شهر به دست آورید که روستای ذکر شده در این مطلب واقع در آن است. همچنین با کلیک بر روی این لینک می توانید فهرستی از دیدنی های اردل را مشاهده کنید.

 مطالب مشابه