سفر به شهر آلونی

سفر به شهر آلونی

شهر کوچکی در استان چهارمحال و بختیاری آلونی نام دارد که به سبب طبیعت زیبایی که دارد از محبوبیت بالایی بین توریست ها برخوردار می باشد. مرکز خانمیرزا محل قرارگیری این شهر است. منطقه خانمیرزا دشتی سرسبز بی نظیر است که در میان کوه های زاگرس، استان چهارمحال و بختیاری احاطه شده است و کوه های کلار، سبز کوه و سیبک هر روز پذیرای او هستند.

شهر کوچکی در استان چهارمحال و بختیاری آلونی نام دارد که به سبب طبیعت زیبایی که دارد از محبوبیت بالایی بین توریست ها برخوردار می باشد. مرکز خانمیرزا محل قرارگیری این شهر است. منطقه خانمیرزا دشتی سرسبز بی نظیر است که در میان کوه های زاگرس، استان چهارمحال و بختیاری احاطه شده است و کوه های کلار، سبز کوه و سیبک هر روز پذیرای او هستند. افتخار مرکز بخش بودن متعلق به شهر دوست داشتنی آلونی است که در منطقه خانمیرزا قرار دارد. در راستای خدمت رسانی بهتر به شهروندان این منطقه از میهن اسلامی، آلونی که برای اولین بار در سال 1380 شاهد توسعه شهری بود، اکنون علاوه بر تعدادی ارگان ها و نهادهای دولتی، دارای شهرداری نیز می باشد. شهر آلونی با جمعیتی بالغ بر 3700 نفر همچنان رشد و شکوفایی روزانه را تجربه می کند. مردم این منطقه لری هستند و به زبان لری (گویش بختیاری) صحبت می کنند.

 

شهرستان آلونی بر اساس سرشماری نفوس و مسکن (۱۳۸۲ خانوار) در سال ۱۳۹۴ دارای ۵۲۴۸ نفر جمعیت است. نام آلونی را می توان به روش های مختلفی تفسیر کرد: 1- دانه کوبنده به تنهایی دانه له شده ای است که از کاه جدا نشده باشد. 2- نام آلونی از کلمه آلونک گرفته شده است که به معنای آلاچیق یا چیزی شبیه به آن است. 3- به زبان محلی به معنای مزاحمت است و چون اينجا راهي بود و مردم زیاد گذر می کردند، دزدان و رهگذران پيوسته مزاحم آنان می شدند و مورد آزار و اذيت قرار می گرفتند.

 

اگر در حال سفر به استان چهار محال و بختیاری هستید و بازدید و گشت و گذار در شهرها جزو سرگرمی های مورد علاقه تان است، بد نیست مطالعه ای هم درباره دیگر شهر های این استان داشته باشید، نظیر مطالعه آشنایی با شهر لردگان و سیری در شهر سرخون.

مطالب مشابه