روش آماده سازی خانه های محلی برای اجاره به مسافران

روش آماده سازی خانه های محلی برای اجاره به مسافران

زمانی که در یک روستا یا بخش کوچک، آماده سازی خانه های محلی برای اجاره به مسافران مد نظر قرار می گیرد، به ایجاد رونق اقتصادی در آن روستا کمک خواهد شد. از این نظر که علاوه بر درآمد مستقیم اجاره، سایر نیازهای مسافران از لحاظ خوراک، صنایع دستی، سوغات و... نیز از فروشنده های محلی تامین میشود.

شش ماهه اول سال به خصوص تعطیلات فروردین و تابستان بیشترین زمان مسافرت ما ایرانیان است. از مهم ترین مقاصد سفر در ایران میتواند به نوار شمالی، نوار جنوبی، مناطق سرسبز غرب، و همچنین شهرهای توریستی و زیارتی مثل اصفهان، شیراز، یزد، و مشهد اشاره کرد. بیشتر مسافرانی که به شهرهای دیگر سفر می کنند، چندین روز را در آنجا می مانند. برای اقامت می توان از هتل، ویلا، هتل آپارتمان، سوئیت و... استفاده کرد. اما به دلیل تقاضای بسیار زیاد، معمولا ویلاها با قیمت بالایی اجاره داده می شوند، از این رو بسیاری از افراد محلی، خانه های سنتی خود را برای اجاره به مسافران آماده می کنند، در ادامه بیشتر در این باره صحبت خواهیم کرد.

 

قبل از شروع:

اگر میخواهید با خیال آسوده اقدام به جذب مسافر برای خانه خود کنید، بهتر است ابتدا به سازمان گردشگری منطقه خود مراجعه کرده و شرایط تبدیل یک خانه محلی به عنوان اقامتگاه مسافرتی را سوال کنید. معمولا شرایط سختی برای این کار وجود ندارد و با ارائه مدارک شخصی، یک آموزش کوتاه، و تغییراتی مختصر در ملک، میتوان مجوز اقامتگاه را برای آن گرفت.

نکته: معمولا سخت گیری زیادی در روستاها و شهرهای کوچک در این مورد وجود ندارد و بسیاری از افراد محلی بدون دریافت مجوز، اقدام به جذب گردشگر میکنند.

 

آماده سازی اقامتگاه:

خودتان را به جای مسافرانی قرار بدهید که خسته از رانندگی و مسیر، به اقامتگاه شما رسیده اند. توقع چه خدماتی دارید؟ همان ها را برای مسافران آماده کنید! اتاق تمیز و خصوصی، رختخواب با ملافه های شسته شده، امکانات گرمایشی و سرمایشی، سرویس بهداشتی و حمام تمیز، و امکان پذیرایی با چای و صبحانه، جزو مهم ترین موارد هستند. مسافرانی که به خانه های محلی میروند توقع خدمات لوکس و هتلی را ندارند، ولی پاکیزگی و مرتب بودن و برخورد میزبان، اهمیت زیادی دارد. اگر بتوانید آشپرخانه ای کوچک با وسایل اولیه آشپزی و غذاخوری نیز در اختیار مسافر قرار بدهید، دیگر همه چیز تکمیل است!

 

تبلیغات و جذب مسافر

حالا که اقامتگاه کوچک شما آماده شده، باید آن را معرفی کنید تا مسافران از خدمات اقامتگاه شما باخبر شوند. هرچقدر هم که اقامتگاه شما زیبا و با خدمات کامل باشد، تا وقتی که معرفی نشده باشد سوت و کور خواهد بود!بهترین روش معرفی و تبلیغ خانه های محلی برای اجاره به مسافران چیست؟
چند روش مختلف برای معرفی خانه های محلی برای اجاره به مسافران وجود دارد که برخی از آن ها به شرح زیر می باشند:


از طریق وب سایت های گردشگری
یکی از راه هایی که می توان با استفاده از آن هر نوع مکان اقامتی از جمله خانه های محلی را معرفی کرده و مسافر جذب کرد، سایت های گردشگری و اجاره اقامتگاه هستند. روش کار به این صورت است که ابتدا شما اقامتگاه خود را سایت ثبت میکنید. سپس اقامتگاه شما از طرف سایت بررسی میشود و اگر شرایط لازم را داشته باشد، تایید شده و برای جذب مسافر در سایت نمایش داده میشود. جالب است بدانید که برای این کار تا زمانی که اقامتگاه خود را اجاره ندهید هیچ هزینه ای دریافت نمیشود. ضمنا نیازی نیست شما هیچ کار دیگری انجام دهید و همه کارهای تبلیغات و بازاریابی توسط سایت انجام میشود.


از طریق واسطه ها
منظور از واسطه ها، کسانی هستند که با در دست گرفتن یک تابلو با مشخصات مکان اجاره ای شما، کنار جاده ها و مکان های پرتردد می ایستند تا توجه مسافران را به خود جلب کنند. از این رو توجه مسافران به آن ها جلب شده و برای اجاره اقامتگاه اقدام می کنند. برخی از میزبان ها خودشان و یا فرزرندانشان این کار را در ایام شلوغ سال انجام میدهند.


از طریق آژانس های املاک
روش دیگری برای معرفی خانه های محلی برای اجاره به مسافران، این است که آن را به آژانس های املاک بسپارید. اگر مسافری برای اجاره یک اقامتگاه به آژانس مورد نظر مراجعه کند، امکان دارد اقامتگاه شما اجاره داده شود.
 

 
آماده سازی خانه های محلی برای اجاره به مسافران چه مزیت هایی به همراه دارد؟
ممکن است بسیاری از کاربران با دیدن این تیتر با خود بگویند که هتل ها یا مکان های لوکس امکانات رفاهی بیشتری به همراه دارند، که البته این موضوع از هیچ کس پوشیده نیست. اما ممکن است پس از آگاهی از مزایای این مکان های اجاره ای، بسیاری از نظرات تغییر کند. از جمله مزایایی که می توان برای آن ذکر کرد به شرح زیر است:


هزینه کمتر برای مسافر

هزینه اقامت در خانه های محلی بسیار کمتر از ویلا و هتل است. در اکثر نقاط ایران میتواند خانه هایی با هزینه 50 الی 100 هزار تومان برای هر شب پیدا کرد.

 

ایجاد رونق اقتصادی
زمانی که در یک روستا یا بخش کوچک، آماده سازی خانه های محلی برای اجاره به مسافران مد نظر قرار می گیرد، به ایجاد رونق اقتصادی در آن روستا کمک خواهد شد. از این نظر که علاوه بر درآمد مستقیم اجاره، سایر نیازهای مسافران از لحاظ خوراک، صنایع دستی، سوغات و... نیز از فروشنده های محلی تامین میشود.


ایجاد شغل برای اهالی منطقه
هر مسافر به صورت غیرمستقیم باعث ایجاد اشتغال محلی میشود، زیرا افراد محلی میتوانند محصولات خود را بدون واسطه ارائه کنند. صنایع دستی، لبنیات محلی، میوه و سبزیجات تازه محلی، لباس های سنتی، خدماتی مثل معرفی جاذبه ها در قالب لیدر محلی، و... از جمله این موارد هستند.

 

برجسته سازی امکانات منطقه
با ورود مسافران به یک روستا، ناخودآگاه آن منطقه بر سر زبان ها افتاده و مشهور خواهد شد، حتی اگر تا پیش از این خیلی شناخته شده نبود. مزیتی که برجسته سازی منطقه به همراه دارد این است که روز به روز تعداد مسافرانی که به آنجا می آیند بیشتر می شود که نتیجه ی آن افزایش رونق اقتصادی و حتی ایجاد شغل برای اهالی روستاست.

یک مثال میخواهید؟ روستاهای مناطق غربی کشور! اکثر روستاها در استان هایی مثل چهارمحال بختیاری از نظر طبیعت و جاذبه های دیدنی و رودخانه ها و چشمه ها، بسیار زیباتر از شهرهای شمالی هستند. مناظر طبیعی در این روستاها وجود دارد که نمونه آن در هیچ کجای ایران نیست. ولی چرا شما آنها را نمیشناسید؟ چون به درستی معرفی نشده اند! اگر مسافران بدانند که در برخی از مناطق و روستاهای ناشناخته چه مناظری در انتظارشان است، حتما سالی چند بار به آنجا سفر میکنند. آماده سازی اقامتگاه های محلی به همراه معرفی به مسافران، در کنار هم میتوانند باعث توسعه گردشگری در این مناطق شوند.

معرفی مناطق گردشگری استان چهارمحال بختیاری


سفر اقتصادی
تا به این قسمت بیشتر مزیت هایی که گفته شد به نفع اهالی آن منطقه بود. در حالی که یک مزیت دیگر نیز وجود دارد که شامل حال مسافران می شود، آن هم این است که هزینه ی سفر آن ها به نسبت سایر مکان هایی که برای اجاره وجود دارند کمتر خواهد شد. درست است که خانه های روستایی به اندازه یک هتل از امکانات برخوردار نیستند، اما صفایی که در این خانه ها پیدا می شود در هیچ کجای دنیا وجود ندارد.
توصیه می کنیم حتما به روستاهایی که در جای جای ایران وجود دارند و خانه های محلی که برای اجاره به مسافران آماده کرده اند سر بزنید و برای چند شب هم که شده از زندگی شهر نشینی خود را دور کنید، خواهید دید که روحیه شما در این مکان ها تا چه میزان تغییر خواهد کرد.

هنوز دیدگاهی درباره این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید!

نکته خاصی هست که این مقاله رو تکمیل‌تر کنه؟

مطالب مشابه