سفر به کویر تل شیطان اردستان

سفر به کویر تل شیطان اردستان

از آنجایی که تردد در این کویر زیاد است، به نمکزار ها آسیب زیادی رسیده و به نظر می رسد که نیاز به یک جاده و مسیر در این بیابان باشد.

کویر تل شیطان یک کویر محبوب و پرتردد در شهر اردستان استان اصفهان است. این کویر با 1311 کیلومتر مربع مساحت و طول 57 کیلومتر در فاصله 20 کیلومتری شهر زواره واقع شده است. کویر تل شیطان که از آن به عنوان کویر دق سرخ نیز یاد می شود در شمال روستای امیرآباد در بخش زواره واقع شده است. کویر با تاغزار ها شروع شده و بعد از آن رمل ها و شنزارها به چشم می خورد. 15 کیلومتر بعد از کویر نمک به تپه  تل شیطان خواهیم رسید که به سبب وجود همین تپه، بسیاری این کویر را نیز به این نام می شناسند. در اردیبهشت ماه سال 1399 به علت بارش های فراوان در این منطقه، این کویر سیراب شد و دریاچه ای فوق العاده در این کویر به وجود آمد.

 

پس از افزایش دما و تبخیر آب دریاچه و تبدیل شدن آن به نمک، پس از 65 سال این کویر دگرگون شد. در روزگاران قدیم از نمک طبیعی کویر استفاده می شده است، اما متاسفانه به علت کمبود آب و خشکسالی ها دیگر از نمک استفاده نمی شد تا اینکه در سال 1399 به علت بارندگی هایی که شد نمک ها تشکیل گردید و می توان از آن ها استفاده کرد.

 

از آنجایی که تردد در این کویر زیاد است، به نمکزار ها آسیب زیادی رسیده و به نظر می رسد که نیاز به یک جاده و مسیر در این بیابان باشد. از آنجایی که پس از شصت و پنج سال در این منطقه دریاچه ای زیبا ایجاد شده، بازدید کنندگان زیادی از اهالی زواره به وسیله موتور و تراکتور و گردشگرهای خارج از این منطقه به بازدید از این کویر می آیند و باعث شده اند که این کویر بسیار محبوب و پر تردد شود. کویر دق سرخ شن‌های روانی به رنگ طلایی و خاصیت مغناطیسی دارد و حتی بعد از تندباد، این شن‌ها بخاطر مغناطیسی بودن روی تپه قرار می گیرند.

مطالب مشابه