تجربه سفر به کویر دق سرخ زواره

تجربه سفر به کویر دق سرخ زواره

در بخش های مرکزی کویر دق سرخ زواره تپه های ماسه ای جزیره مانندی دیده می شوند که به تل شیطان معروف هستند.

زواره از شهر های توابع شهرستان اردستان در استان اصفهان است که در شمال استان اصفهان و در بخش جنوب کویر نمک واقع شده است. نام این شهر تاریخی از نام زواره، یعنی برادر رستم گرفته شده است. کویر دق سرخ با طول تقریبی پنجاه کیلومتر و همچنین عرض بیست کیلومتر، در شمال شرقی شهر زواره واقع شده است و یکی از جاذبه های گردشگری محبوب، به خصوص نزد کویر نوردان است. کوه هایی کم ارتفاع در کنار جنگل های تاغ که از کویر مرکزی ایران جدا شده است در این منطقه نظر هر فردی را به سمت خود جلب می کنند. یکی از جذبه های این کویر تپه شنی بزرگی است که تقریباً در مرکز این کویر قرار دارد و آشیانه عقاب های منطقه محسوب می شود. کویرنوردان از این بخش با عنوان آشیانه عقاب یاد می کنند.

 

در این کویر معادن نمک، طلا و سرب وجود دارد و احتمال دارد که نفت نیز در آن یافت شود. یک لایه نمک با ضخامتی که بسته به شرایط تغییر می کند سطح کویر را پوشانده است. شب‌ها روشنایی مهتاب بر این دشت نمک می تابد و بلورهای نمک نور را بازتاب می دهند و صحنه ای بی نظیر به وجود می آورند. نمک ها سطح کویر را به شکل چشم نوازی درخشان می کنند. و مانند آینه ای خرد شده در هر گوشه کویر به چشم می خورند.
چندضلعی های نمکی حاشیه کویر شکل دیگری است که منظره ای بی نظیر دارد و در برخی بخش ها ارتفاع آن ها تا پانزده سانتی متر نیز می رسد. در محدوده میانی کویر به دلیل نمک بسیار زیادی که دارد، حتی گیاهانی که با نمک سازگار هستند نیز رشد نمی کنند. تپه های ماسه ای مهمترین اشکال این منطقه هستند و به‌ صورت آشکاری جهت حرکت باد را به نمایش می گذارند و چند ضلعی های نمکی کاسه ای و گنبدی شکل آن از دیگر شگفتی های این منطقه محسوب می شوند.

 

در بخش های مرکزی کویر دق سرخ زواره تپه های ماسه ای جزیره مانندی دیده می شوند که به تل شیطان معروف هستند. فرم کلی تل شیطان به شکلی است که جهت حرکت مسیر باد را به خوبی به نمایش می گذارد و عکس های فوق العاده ای را می توانید هنگامی که نور مهتاب روی آن‌ ها تابیده است و سایه شان بر زمین نقش بسته است، از آن ها بگیرید.

مطالب مشابه