سیری در روستای کریق اردبیل

سیری در روستای کریق اردبیل

این روستا پتانسیل های زیادی برای سرمایه گذاری دارد. زمین های زراعی حاصل خیز و نزدیکی به شهر اردبیل به عنوان مرکز استان اردبیل، از جمله مزیت های این روستا بشمار می رود. در این روستا مردمان اهل تسنن در کنار مردمان اهل تشیع به خوبی و برادرانه با همدیگر زندگی می کنند.

کریق روستایی در دهستان هیر استان اردبیل است که از مناطق سرسبز بسیار جذابی برخوردار است. بر اساس سرشماری سال 1395 جمعیّت این روستا 1278 نفر بوده است. این روستا پتانسیل های زیادی برای سرمایه گذاری دارد. زمین های زراعی حاصل خیز و نزدیکی به شهر اردبیل به عنوان مرکز استان اردبیل، از جمله مزیت های این روستا بشمار می رود. در این روستا مردمان اهل تسنن در کنار مردمان اهل تشیع به خوبی و برادرانه با همدیگر زندگی می کنند. از جمله شخصیت های برجسته ی روستا، جناب آقای سید یاور مرادی امام جمعه شهر عنبران، از توابع شهرستان نمین، است. در روستای کریق فولادلو چهار مسجد و یک حسینیه وجود دارد که یکی از مساجد این روستا بنام مسجد محمد رسول الله (ص) برای اهل تسنن و مابقی برای اهل تشیع می باشد. هرساله همزمان با ایام سوگواری حضرت ابا عبدالله (ع) در این روستا دستجات عزاداری برپا می شود و برادران اهل تشیع درکنار برادران اهل تسنن به عزاداری می پردازند.

 

شغل اصلی مردمان این روستا کشاورزی و دامپروری است. زنان این روستا پا به پای مردان خود کار می کنند. کریق از شمال با روستای کورعباسلو، از جنوب با سعید خانلو، از غرب با مشتقین و از شرق با روستای دکمه داغیل هم مرز است. بد نیست بدانید جاده نیر به روستای کریق حدود 12 کیلومتر فاصله دارد و جاده فرعی درجه 2 (آسفالته) محسوب می شود. از کریق بزرگ تا آرموداق میانه نیز 20 کیلومتر، 8 کیلومتر در حوزه استحفاظی شهرستات نیر و 12 کیلومتر در حوه استحفاظی شهرستان میانه واقع شده است و از آرموداق به خود میانه نیز جاده آسفالته است، در نتیجه اگر این بیست کیلومتر راه روستایی آسفالت شود، جاده ارتباطی نیر به میانه نزدیک به 120 کیلومتر کاهش میابد.

 

از سایر روستاهای اردبیل که بازدید از آن ها نیز پیشنهاد می شود می توان روستای دویل و روستای عباس آباد را نام برد.

مطالب مشابه