تاریخچه روستای امام قیس بروجن

تاریخچه روستای امام قیس بروجن

امام قیس از روستاهای تاریخی استان چهارمحال و بختیاری است که از توابع شهرستان بروجن بوده و در جنوب غربی استان واقع گردیده است. این روستا با روستاهای دیدنی دیگری نظیر روستای چشمه رحمان همسایه است و به اصفهان نزدیکی بسیاری دارد. روستای امام قیس بروجن جزئی از بخش گندمان در بروجن بوده و از بزرگ ترین روستاهای این بخش به شمار می رود و جمعیتی 2638 نفری هم در دل خود جای داده است.

امام قیس از روستاهای تاریخی استان چهارمحال و بختیاری است که از توابع شهرستان بروجن بوده و در جنوب غربی استان واقع گردیده است. این روستا با روستاهای دیدنی دیگری نظیر روستای چشمه رحمان همسایه است و به اصفهان نزدیکی بسیاری دارد. روستای امام قیس بروجن جزئی از بخش گندمان در بروجن بوده و از بزرگ ترین روستاهای این بخش به شمار می رود و جمعیتی 2638 نفری هم در دل خود جای داده است. روستای امام قیس بروجن دیدنی های زیادی دارد که از بین آن ها می توان به چشمه علی که در بخش شرقی روستا قرار گرفته است، چشمه همه نیاز که در قسمت شمالی است، چشمه دل دل که در قسمت شمال غربی است، چشمه دروغ زن که در بخش شمالشرقی است، باغ های گردوی جذاب این روستا و همچنین باغ های سیب ان اشاره کرد. شایان ذکر است که یک غار و همچنین امامزاده ای نیز در این روستا قرار دارد. بقعه امامزاده قیس ابن علی که از نوادگان امام موسی کاظم (ع) است از جاذبه های توریستی مذهبی روستای امام قیس بوده و بازدید از آن هم پیشنهاد می شود. برای آشنایی با این بقعه می توانید مقاله زیارت امامزاده قیس بروجن را مطالعه کنید.

 

همچنین غارهای قندیلی واقع در کوه های شمالی روستا می توانند اماکنی خیلی جذاب برای علاقه مندان به غارنوردی و کوه نوردی باشند. مردم این روستا به گویش های لری و فارسی صحبت می کنند بافت روستا هم تا 85 درصد مدرن بوده و تنها کم تر از پانزده درصد از آن قدیمی است. در نهایت، امکانات رفاهی روستای امام قیس بروجن هم عبارتند از بیمارستان، مرکز بهداشت خانواده، مخابرات، پست بانک، خدمات کشاورزی دشت دور، شرکت تعاونی روستایی و تاکسی سرویس دیر مجال اشاره نمود.

 

از دیگر دیدنی هایی هم که در بروجین می توانید به بازدید از آن ها بروید می توان تاریخچه قلعه فرادنبه (ضرغام السلطنه) بروجن و تالاب گندمان بروجن و جاذبه های اطراف آن را نام برد.

مطالب مشابه