معرفی کاروانسرای شلیل اردل

معرفی کاروانسرای شلیل اردل

در مرز خوزستان، چهارمحال و بختیاری در 140 کیلومتری جنوب غربی اردل، کاروانسرای شلیل در نزدیکی پل شلیل و پل مروارید احداث شده است. این ساختار در طول تاریخ کارکردهای اقتصادی، اجتماعی و نظامی مختلفی را انجام داده است. از آن برای حفظ امنیت، دادن غذا و استراحت به کاروان‌ها و هدایت آنها به مناطق خطرناک کوهستانی استفاده می‌شد.

در مرز خوزستان، چهارمحال و بختیاری در 140 کیلومتری جنوب غربی اردل، کاروانسرای شلیل در نزدیکی پل شلیل و پل مروارید احداث شده است. این ساختار در طول تاریخ کارکردهای اقتصادی، اجتماعی و نظامی مختلفی را انجام داده است. از آن برای حفظ امنیت، دادن غذا و استراحت به کاروان‌ها و هدایت آنها به مناطق خطرناک کوهستانی استفاده می‌شد. در اوایل دوره پهلوی، کاروانسرای شلیل که از جاذبه های گردشگری اردل محسوب می شود، مورد مرمت و بازسازی قرار گرفت و به عنوان پاسگاه پلیس عشایر خدمت می کرد. جاده قدیم دزپارت به عنوان مخفی ترین جاده کوه های ایران شناخته می شود. فلات مرکزی کشور و جنوب (خوزستان و...) از طریق مسیر دزپارت که با دیوارهای صخره ای محافظ ساخته شده و قدمتی طولانی دارد (اصفهان و...) به هم وصل می شد.

 

دزپارت که با نام‌های نردبانی، پلکانی، سلطانی، اتابکی، لینچ، بختیاری و جاده کوچک ابریشم نیز شناخته می‌شود، جاده‌ای پلکانی است که به جهانیان نشان می‌دهد که چگونه ایرانی‌ها حتی در چالش‌برانگیزترین تنگه‌ها و دره‌ها جاده می‌سازند. کاروانسرای شلیل یکی از پناهگاه های متعدد در طول مسیر است که با وجود عبور از زمین های صخره ای، برفی و شیب دار، مدت ها مورد استفاده کاروانیان قرار گرفته است. قرار گرفتن غارهای تاریخی شلیل در ارتفاعات مشرف به دریاچه سد کارون 4 ظرفیت طبیعت گردی این اثر تاریخی طبیعی را افزایش داده و در کنار سایر مناطق سرزمین بختیاری، ظرفیت های بوم گردی این سرزمین همچنان در اختیار دولت قرار دارد. 

 

اگر علاقه مند به بازدید از دیدنی هی تاریخی و کهن هستید، در سفر به اردل سری هم به دیگر دیدنی های تاریخی آن بزنید که در وبسایت آنی‌جا هم معرفی کرده ایم، مثلا مروری بر تاریخچه تکیه بختیاری ها اردل و نگاهی به تاریخچه ای کوتاه از پل تاریخی بهشت آباد.

 

مطالب مشابه

اقامتگاه های قابل اجاره در این منطقه

نمایش بیشتر
بومگردی خانه کاج (چهارمحال، اردل)
بومگردی خانه کاج (چهارمحال، اردل)

چهارمحال بختیاری , اردل ,...

اقامتگاه بوم گردی، کوهستانی، ارزان

120 متر، 3 خواب، تا 18 مهمان

(1 نظر)
میهمان دوست

وسط هفته: 190,000
آخر هفته: 220,000
تعطیلات: 220,000
تومان