آشنایی با سد لتیان لواسان

آشنایی با سد لتیان لواسان

کناره های رود جاجرود که پشت سد لتیان است محل دنجی برای پیک نیک و استفاده از طبیعت، صدای آب و هوای پاک است. امکان ورود به منطقه سد برای همه وجود ندارد. تنها اهالی لواسان بزرگ، روستاهای اطراف و برخی افراد می توانند وارد شوند.

سد لتیان یک سد بسیار مهم در تهران است که تامین کننده بخش مهمی از آب استان تهران می باشد. این سد بر روی رودخانه جاجرود درجنوب شهر لواسان واقع شده است. این سد بتنی که در گذشته فرحناز نام داشت، یکی از منابع تامین آب شرب شهر تهران محسوب می شود. منطقه جاجرود با مناظر و روستاهای اطراف آن یکی از جاذبه های توریستی بسیار دیدنی شرق تهران است. سد لتیان تامین کننده 30 درصد از آب شرب تهران می باشد. این سد از نظر جغرافیایی، میان منطقه ییلاقی و سرسبز لواسان، در شمال شرق تهران قرار دارد. لتیان از مهم ترین جاذبه های گردشگری این منطقه محسوب می شود. سد لتیان در پنج کیلومتری شمال جاجرود، جنوب شهر لواسان و 10 کیلومتری تهران واقع شده است. سد لتیان در محل تلاقی دو رود جاجرود و برگ جهان تاسیس شده است. این سد در میان کوه های جاجرود، بندک و آلون قرار دارد. علاوه بر این کوه ها، پارک های جنگلی لتیان و تلو نیز به زیبایی و محبوبیت این منطقه افزوده اند. همانطور که در متن فوق اشاره شد، سد لتیان از رودخانه جاجرود تغذیه می شود. رودخانه جاجرود در 30 کیلومتری شمال شرق تهران قرار دارد و از شمال غرب به طرف جنوب شرق جاری می باشد. رودخانه جاجرود از کوه های کلون بستک در شمال روستای دربندسر سرچشمه می ‌گیرد و شعبه های فشم، میگون، دماوند و آهار نیز در مسیر، به این رود می پیوندند.

 

کناره های رود جاجرود محل دنجی برای پیک نیک و استفاده از طبیعت، صدای آب و هوای پاک است. امکان ورود به منطقه سد برای همه وجود ندارد. تنها اهالی لواسان بزرگ، روستاهای اطراف و کسانی که اجازه ورود به این محدوده را دارند، آن هم با هماهنگی قبلی می توانند به این قسمت وارد شوند. ماهیگیری در دریاچه سد لتیان را می توان از جاذبه های اصلی این منطقه دانست. نزدیک بودن به تهران و داشتن آب و هوای مطبوع، توجه ماهیگیرها را به خود معطوف کرده است. بهترین ساعات روز برای ماهی گیری صبح و بعد از ظهر است. ماهی های موجود در دریاچه سد لتیان بیشتر کپور کراس، اسلک، ماهی سفید رودخانه ای و ماهی زردپر هستند. البته گزارش های پراکنده ای از وجود ماهی قزل آلای رنگین کمان در رودخانه وجود دارد؛ اما نمی توان به آن ها استناد کرد. این در حالی است که چند سال پیش این ماهی به وفور در دریاچه لتیان زندگی می کرد. سد لتیان با داشتن امکانات رفاهی مناسب، همه روزه افراد زیادی را به سوی خود جلب می کند.

 

کوه پیمایی در دامنه کوه های این منطقه و دوچرخه سواری در هوای پاک آن بسیار لذت بخش است. عکاسی از مناظر زیبا و خاص پشت سد، دریاچه و حیوانات منطقه، می تواند بسیار لذت بخش باشد. سد لتیان به دلیل قرار گرفتن در میان کوه های جاجرود، کلون و بندک، دارای مناظر و مسیر دسترسی بسیار زیبا و چشم نوازی می باشد. همچنین وجود روستاها، آبشارها و رودخانه ها در این مسیر، خود از جاذبه های این منطقه محسوب می شوند. محله های کلاک، ناران، تپه سید پیاز، گلندوک، جاییج، نجارکلا، قاضی آباد، سبو بزرگ، سبو کوچک و شورکاب در مسیر سد لتیان، مکان های مناسبی برای آشنایی با فرهنگ مردم این منطقه و استفاده از طبیعت زیبای آنجا هستند. محدوده سد و دره کن همواره از اماکن محبوب برای گردشگران محسوب می شوند.

 

 

در سفر به لواسان بازدید از جاذبه های فوق العاده این شهرستان نظیر روستای افجه و آبشار کفترلو را نیز به شما پیشنهاد می دهیم.

 

هنوز دیدگاهی درباره این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید!

نکته خاصی هست که این مقاله رو تکمیل‌تر کنه؟

مطالب مشابه

اقامتگاه های قابل اجاره در این منطقه

نمایش بیشتر
ویلای 500 متری لوکس، با استخر روباز آبگرم (لواسان، تهران)
ویلای 500 متری لوکس، با استخر روباز آبگرم (لواسان، تهران)

تهران , لواسان , چناربان

ویلا، شهرکی، لوکس

140 متر، 3 خواب، تا 10 مهمان

(2 نظر)
میهمان نواز

وسط هفته: 6,600,000
آخر هفته: 11,000,000
تعطیلات: 11,000,000
تومان
ویلا استخردار چناری (لواسان)
ویلا استخردار چناری (لواسان)

تهران , لواسان , چناربان

ویلا، شهرکی، لوکس

50 متر، 1 خواب، تا 6 مهمان

(1 نظر)
میهمان دوست

وسط هفته: 3,520,000
آخر هفته: 4,400,000
تعطیلات: 4,400,000
تومان
ویلای 400 متری لوکس، با استخر روباز آب گرم (لواسان، تهران)
ویلای 400 متری لوکس، با استخر روباز آب گرم (لواسان، تهران)

تهران , لواسان , چناربان

ویلا، شهرکی، لوکس

100 متر، 1 خواب، تا 6 مهمان

(1 نظر)
میهمان دوست

وسط هفته: 4,400,000
آخر هفته: 6,600,000
تعطیلات: 6,600,000
تومان
بومگردی و کافه کلبه لواسان  (لواسان)
بومگردی و کافه کلبه لواسان (لواسان)

تهران , لواسان , نیکنامده

اقامتگاه بوم گردی، روستایی

15 متر، 0 خواب، تا 3 مهمان

(1 نظر)

وسط هفته: 1,100,000
آخر هفته: 1,650,000
تعطیلات: 1,980,000
تومان