آشنایی با تونل کوهرنگ

آشنایی با تونل کوهرنگ

تونل کوهرنگ یکی از جاذبه های مصنوعی منطقه کوهرنگ است که در کنار سایر جاذبه‌های طبیعی مانند چشمه دیمه، پیست اسکی چلگرد، لاله های واژگون، غار یخی چما، آبشار نیاکان، آبشار شیخ علیخان و روستای پلکانی سراکاسید (ماسوله زاگرس) توریست‌هایی زیادی را به خود جذب می کند. تونل کوهرنگ 1: اولین طرح‌ها برای رساندن آب از رودخانه بیرگان به حوضه زاینده رود به سال‌های بعد از جنگ جهانی دوم برمی گردد.

تونل کوهرنگ تونلی است که برای انتقال رودخانه کوهرنگ به رودخانه زاینده رود در شهرستان کوهرنگ استان چهارمحال و بختیاری احداث شده است. این تونل در سال 1332 برای انتقال آب به اصفهان مورد استفاده قرار گرفت و در سال 1364 تونل دوم به بهره برداری رسید و در سال 1377 ساخت تونل سوم کوهرنگ آغاز شد که تا کنون ادامه دارد. تونل کوهرنگ یکی از جاذبه های مصنوعی منطقه کوهرنگ است که در کنار سایر جاذبه‌های طبیعی مانند چشمه دیمه، پیست اسکی چلگرد، لاله های واژگون، غار یخی چما، آبشار نیاکان، آبشار شیخ علیخان و روستای پلکانی سراکاسید (ماسوله زاگرس) توریست‌هایی زیادی را به خود جذب می کند. تونل کوهرنگ 1: اولین طرح‌ها برای رساندن آب از رودخانه بیرگان به حوضه زاینده رود به سال‌های بعد از جنگ جهانی دوم برمی گردد. این بررسی ها باعث شد تا مهندسان مشاور الکساندر گیپ طراحی و اجرای بند انحرافی و اولین تونل کوهرنگ را به عهده بگیرند و این سیستم در سال 58 مورد استفاده قرار گرفت. این سیستم سالانه به طور متوسط 300 میلیون متر مکعب آب را به حوضه زاینده رود از طریق سدها و تونل 2900 متری می‌ریزد. تونل 2 کوهرنگ: مهندسان مشاور سوگرا طراحی و اجرای بند انحرافی و تونل دوم کوهرنگ را بر عهده داشتند که هر دو در سال 1364 به بهره برداری رسیدند. سد و تونل دوم کوهرنگ به طور میانگین حدود 255 دستگاه را انتقال داده است.

 

سالیانه میلیون متر مکعب آب به مخزن سد زاینده رود از سال 1366 که عملیات ساخت سد و تونل ماریبران به پایان رسید و 115 میلیون مترمکعب آب از چشمه ماریبران و کلانچین به پشت سد منتقل شد. تونل 3 کوهرنگ: طراحی و ساخت سومین سد و تونل کوهرنگ توسط مهندسین مشاور زاینداب و تهران برکلی در دهه 1360 مورد بررسی قرار گرفت. گزارش این بررسی ها و نقشه های طرح مقدماتی سد، سازه‌های مرتبط و تونل انتقال آب در سال 88 منتشر شد و در سال 91 اسناد مناقصه تونل سوم کوهرنگ تهیه و پس از برگزاری مناقصه بین المللی و سپس مناقصه داخلی، شرکت ساختمانی «تابلیه» برنده مناقصه شد و زیر نظر شرکت زاینداب کار را آغاز کرد.

 

سازمان آب منطقه ای اصفهان در سال 1377 مطالعات تکمیلی فاز یک سد را به شرکت مهندسی مشاور مهاب قدس و همچنین مطالعات تکمیلی فاز دوم تونل انتقال آب کوهرنگ 3 را با مشارکت مهاب قدس زاینداب واگذار کرد. تونل سوم کوهرنگ برای انتقال 255 میلیون مترمکعب آب در سال به حوضه زاینده رود طراحی و اجرا شد. از دیگر دیدنی های کوهرنگ هم می توان به قلعه دهناش بازفت و همچنین پل خدا آفرین بازفت اشاره کرد.

 مطالب مشابه


اقامتگاه های قابل اجاره در این منطقه

نمایش بیشتر
خانه ویلای شیک نشینان (چلگرد)
خانه ویلای شیک نشینان (چلگرد)

چهارمحال بختیاری , چلگرد ,...

خانه، روستایی، ارزان

120 متر، 1 خواب، تا 9 مهمان

امتیاز (1 نظر)


وسط هفته: 500,000
آخر هفته: 525,000
تعطیلات: 550,000
نوروز: 550,000
تومان
جزئیات
منزل دوخوابه دلنشین (چلگرد)
منزل دوخوابه دلنشین (چلگرد)

چهارمحال بختیاری , چلگرد ,...

خانه، روستایی، ارزان

160 متر، 2 خواب، تا 10 مهمان

امتیاز (1 نظر)


وسط هفته: 660,000
آخر هفته: 720,000
تعطیلات: 770,000
نوروز: 770,000
تومان
جزئیات