مروری بر تاریخچه تپه باستانی گندمان

مروری بر تاریخچه تپه باستانی گندمان

گندمان عمدتا معروف به تالاب معروف اش است اکثر توریست هایی که به این مقصد توریستی در استان چهارمحال و بختیاری سفر می کنند قصد بازدید از دیدنی های طبیعی آن را دارندف اما گندمان بناهای تاریخی هم دارد. شهر گندمان یکی از خلوتگاه های بهرام گور (از پادشاهان ساسانی) بوده است. بقایای کاخ بهرام گور هنوز به صورت تپه ای عظیم از خاک در مرکز شهر دیده می شود.

گندمان عمدتا معروف به تالاب معروف اش است اکثر توریست هایی که به این مقصد توریستی در استان چهارمحال و بختیاری سفر می کنند قصد بازدید از دیدنی های طبیعی آن را دارندف اما گندمان بناهای تاریخی هم دارد. شهر گندمان یکی از خلوتگاه های بهرام گور (از پادشاهان ساسانی) بوده است. بقایای کاخ بهرام گور هنوز به صورت تپه ای عظیم از خاک در مرکز شهر دیده می شود. متاسفانه بخشی از آن در سال های اخیر به دلیل ساخت و ساز جاده ای از بین رفته است. تپه گندمان مربوط به دوران پیش از تاریخ ایران باستان است و در شهرستان بروجن گندمان که در بخش مسکونی این شهر واقع شده است، قرار دارد و این اثر در 4 فروردین 1382 با شماره ثبت 8223 به عنوان یکی از آثار ملی ایران شناخته شد. منطقه گندمان با آداب و رسوم و شیوه زندگی متمایز خود، یکی از بارزترین و چشم نوازترین جاذبه های استان چهارمحال و بختیاری است. زندگی قومی به دلیل الگوهای اقامتی و آداب و رسوم متمایزش همواره مورد علاقه گردشگران داخلی و بین المللی بوده و هست.

 

این جاذبه علاوه بر جذب گردشگران معمولی، ممکن است مورد توجه دانشجویان و دانشگاهیان علاقمند به علوم اجتماعی و علوم انسانی نیز قرار گیرد. تپه گندمان در شهرستان بروجن یکی از آثار تاریخی و باشکوه این استان است که جاذبه های گردشگری، تاریخی و طبیعی فراوانی نیز دارد. برای دیدن بیشتر جاذبه های گردشگری شهر زیبای گندمان به صفحات معرفی دیدنی های گندمان در وبسایت آنی‌جا بروید تا دیدنی های جذاب دیگر این بخش را هم ببینید.

شما می توانید با مطالعه سایر مطالب منتشر شده از وبسایت آنی‌جا، با خود بخش گندمان و سایر دیدنی های آن هم آشنا شوید، برای مثال، تجربه سفر به بخش گندمان آشنایی با آبشار او اسپید و دیدنی های اطراف آن.

مطالب مشابه